Průvodce světem pravého rumu

Jak poznat pravý rum?

Označení „rum“ měl dříve kdejaký alkoholický nápoj, od tuzemáku přes destiláty z cukrové třtiny a melasy až po pravý rum, a bylo těžké se v tom všem vyznat. Ale nyní je definice pravého rumu celkem jasná: je vyroben jen ze šťávy z cukrové třtiny nebo melasy a nesmí obsahovat více než 20 g cukru na litr. Navíc nesmí být aromatizován. Obsah alkoholu musí být alespoň 37,5 %. Pokud tedy na láhvi tvářící se jako rum chybí označení „rum“, opravdu nejde o pravý rum, ale o lihovinu nebo likér. 

Není rum jako rum

Jestli tedy držíte v ruce lahev, na jejíž etiketě je název „rum“, pak jste sice na dobré cestě, ale stojíte u dalšího dilematu. Máte si pořídit rum karibský, nebo se zaměřit na jednu zemi, třeba Kubu nebo Panamu? Země původu je totiž jedním z faktorů, které ovlivňují výslednou chuť rumu. Oba budou pravděpodobně chutnat dobře, ale ten, který pochází z jedné země, má opravdu jasný původ a nejde o směs různých rumů z velké oblasti Karibiku. „Rumy z jedné země mají navíc svůj osobitý charakter, něco jako terroir u vína, tedy vlastnosti, které můžete vyhledat v chuti. Mohou mít i intenzivnější chuť. Například panamské rumy, jako jsou třeba Heffron 5 YO nebo Heffron 10 YO, mají bohatou a vyváženou chuť, kterou jim dodává specifické klima Panamy,“ říká blend master Roman Petruš z Palírny U Zeleného stromu.

Chuť je ovlivněna stářím rumu

Kromě země původu vás bude zajímat také stáří rumu. I když neplatí, že čím je rum starší, tím je lepší, doba zrání jeho chuť samozřejmě ovlivňuje. Mladé rumy, které zrají mezi jedním a třemi roky, jsou lehčí. Naopak rumy, které zrály tři roky až dvacet let, jsou těžší, komplexnější a mají intenzivnější chuť. Aby to ale nebylo tak jednoduché, je zapotřebí číst stáří rumu na etiketě opravdu pozorně. „Pokud je například uvedeno ‚5 let zrání‘, pak se jedná o rum, jehož každá kapka zrála v sudu pět let. To je třeba příklad našeho rumu Heffron 5 YO. Pokud je ale na etiketě uvedeno například ‚až 8letý třtinový destilát‘, pak se jedná o blend několika různě starých rumů a osmiletého třtinového destilátu tam může být například jedna kapka,“ vysvětluje Jan Sedláček, brand manažer značky Heffron z Palírny U Zeleného stromu.