Velmi netradiční věci, podle kterých poznáte, že jste v Budapešti

Budova Opery

Vánoce jsou za dveřmi a Budapešť je jako stvořená pro adventní zážitky. Pokud jste milovníci hudby, tak vám doporučujeme navštívit budovu Opery, jejíž součástí je již po desetiletí Čajkovského Louskáček. Představení vás přenese do kouzelného světa plného barev. Nádherná hudba a choreografie v jedinečné budově Opery je něco, co musíte v zimní Budapešti rozhodně zažít.


Shutterstock


Paprika

Při návštěvě budapešťské Velké tržnice nelze ignorovat hojnost papriky visící ze stánků. Paprika, i ta v prášku, je základní ingrediencí maďarské kuchyně a je nezbytná pro mnoho místních jídel: guláš, dušené hovězí maso a cibuli pörkölt, zeleninové ragú lecsó a samozřejmě stejnojmenný paprikás – krémové kuřecí jídlo. Až zase někdy uvidíte papriku, vzpomeňte si na Maďarsko.


Shutterstock


Lev Herend

Jen pár metrů od Maďarské státní opery na majestátní Andrássyho třídě stojí lev. Sice není živý, ale je v životní velikosti. Jde o sochu navrženou tak, aby replikovala figurky lvů vyráběných výrobci porcelánu Herend. Historie světově proslulé maďarské značky sahá až do roku 1826. Je známá svým vzorovaným luxusním porcelánovým nádobím, ozdobami a figurkami. Koupíte si od nich něco?


Shutterstock


Pravice svatého Štěpána

Mumifikovaná ruka svatého Štěpána, uherského krále, je možná jedním z nejpodivnějších předmětů, na které v Budapešti narazíte. Svatá pravice – jak se jí často říká – má za sebou pestrou historii, která sahá až do smrti Štěpána I. Uherského v roce 1038. Po odtržení od mrtvoly krále svatého Štěpána v roce 1061 byla ukradena a následně putovala například do Transylvánie, Dubrovníku nebo Salcburku. Co s ní proboha dělali?


Shutterstock


Unicum

Legendární likér Unicum je často označován jako národní nápoj Maďarska. Tento bylinný likér, původně koncipovaný jako prostředek na podporu trávení na královském dvoře Rakouska-Uherska v roce 1790, je destilován z více než 40 bylin a koření podle tajného rodinného receptu. Vychutnává se buď vychlazený jako panák, nebo ohřátý rukou ve sklenici na koňak. Na zdraví!


Shutterstock


Tramvaje Ganz

Budapešť se chlubí nejkrásnějšími evropskými tramvajovými linkami. Po obou březích Dunaje můžete cestovat v retro-ročníku Ganz KCSV-7 maďarské výroby nebo Ganz CSMG z 60. až 70. let. Na Pešťské straně (trasa 2) jezdí tramvaj na Margaret Bridge a zpět a po cestě míjí světoznámý maďarský parlament, Řetězový most a Centrální tržnici. Na straně Buda (trasa 19) tramvaj míjí tři budapešťské termální lázně: Szent Lukács, Rudas a Gellért. Na této trase budete také obdivovat Zámecký bazar (Várkert Bazár) a jezero Feneketlen. Šťastnou jízdu!


Shutterstock