Neobvyklá investice. Po čem se Češi poohlížejí?

Poznamenaná olympiáda

V pořadí dvaatřicáté letní olympijské hry se měly konat v roce 2020 v japonském Tokiu. Sportovci a sportovní fanoušci je však museli oželet v zájmu veřejného zdraví, protože svět zasáhla koronavirová pandemie. Světoborné události již olympijské dění mnohokrát ovlivnily. V roce 1908 musely být hry přesunuty z Říma do Londýna kvůli ničivému výbuchu Vesuvu. V letech 1916, 1940 a 1944 byly zrušeny kvůli probíhajícím světovým válkám. V době studené války je v letech 1980 a 1984 ovlivnily bojkoty soupeřících supervelmocí. V roce 2020 to však bylo poprvé za 124 let existence novodobých olympijských her, kdy byly o rok odloženy.

Vzpomínka pro sběratele i investory

Pamětní mince se zlatými medailisty z Tokia představují unikátní přírůstek do sbírky sportovních memorabilií, ale také zajímavou investici. Jsou totiž vyraženy z ryzího zlata a stříbra, a to v přísně limitovaném množství, což zvyšuje potenciál jejich zhodnocení. S každým sportovcem vznikne pouhých 200 zlatých a 500 stříbrných mincí.

V drahých kovech jsou zvěčněni zlatý olympijský střelec Jiří Lipták, zlatý olympijský kajakář Jiří Prskavec, zlaté olympijské tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková, zlatý paralympijský lukostřelec David Drahonínský a zlatý paralympijský boccista Adam Peška.

Čtyři muži z Tokia se osobně vypravili do sídla České mincovny v Jablonci nad Nisou, kde se vyrábějí mimo jiné všechny mince, které nám cinkají v peněženkách. Sportovci se tak na vlastní oči přesvědčili, jak se jejich portréty razí do zlata a stříbra.

„Autorovi jsem nemusel nic připomínkovat, bylo to na první dobrou a je to opravdu krásná mince. Samozřejmě je pro mě velká čest mít svou vlastní pamětní minci. K narozeninám si udělám radost a určitě si koupím zlatou. Stříbrných mincí si koupím víc a budu obdarovávat lidi kolem sebe,“ prozradil Jiří Lipták, který právě oslavil čtyřicátiny. „Když srovnám ražbu mincí se střelbou, obojí je o přesnosti. Taky to nemůže dělat kdekdo a chce to určitý kumšt. Je to bezvadná zkušenost a velice si toho vážím,“ dodal zlatý střelec.

Více se dozvíte na webu ceskamincovna.cz nebo navštivte kamenné prodejny České mincovny.