Proč se na ostrově Sal prakticky nedá vůbec nudit?

Sázkou na jistotu je pro některé, možná ještě ne tolik známý, ostrov Sal patřící do kapverdského souostroví, které leží v Atlantském oceánu u západního pobřeží Afriky. Tvoří ho 10 velkých a 5 menších ostrovů. Teploty se v létě i zimě pohybují kolem 25 až 29 °C.

„Ostrov Sal je proslulý svými širokými a prostornými plážemi s jemným pískem a průzračným oceánem, který má ale překvapivě příjemnou teplotu kolem 23 °C, tedy jen o pár stupňů nižší, než je teplota vzduchu. Atraktivní je také dostupnost ostrova. Na Sal se dostanete přímým letem z Prahy už za 7 hodin a týdenní pobyt pořídíte už od 17 990 Kč na osobu,“ říká tisková mluvčí cestovní kanceláře Blue Style Ilona Topolová.

Vzhůru za zážitky

Na ostrově Sal se nudit rozhodně nebudete, volný čas můžete trávit například návštěvou solného dolu Pedra de lume se solným jezerem Salinas. Koupel v něm prospívá pokožce a má i zdravotní a omlazující účinky. „Zdejší jezero je ještě několikanásobně slanější než Mrtvé moře a díky hustotě vody se tady prakticky nemůžete potopit. V podstatě se dá říct, že jen tak sedíte nebo ležíte na hladině. A stejně jako Mrtvé moře, tak i jezero Salinas má léčivé účinky. Pomáhá na ekzémy a další kožní problémy,“ říká Topolová. 

Adrenalin v krvi

Na ostrově panují také ideální podmínky pro vodní sporty, jako je windsurfing nebo kitesurfing. Pobřežní vody ostrova Sal, zejména oblast Costa de Fragata, patří mezi ta vůbec nejpopulárnější kitesurfingová místa na celém světě a pravidelně se umisťují v různých žebříčcích na těch nejvyšších místech. Najdete tady i školy kitesurfingu, takže pokud jste začátečník a tento sport vás láká, budete mít ideální příležitost se ho naučit. 

Baví vás řídit? Pak si nesmíte nechat ujít jízdu na buggynách. Zážitkem je už samotné oblékání, kdy dostanete speciální úbor hodný motocyklových závodníků. A samozřejmě helmu a brýle, které vás ochrání před létajícím pískem. A pak už se směle vydejte na úžasnou jízdu po písečných dunách trvající kolem 2 hodin. Cestou na vás čeká několik zastávek, během kterých se budete kochat pohledem na nekonečný oceán, písečné duny a na závěr uvidíte i úžasný západ slunce. 

Pochutná si každý

Pokud máte rádi dobré jídlo, budete na kapverdském ostrově Sal více než spokojeni. Základem kuchyně jsou ryby a mořské plody. Můžete si dát výborný tatarák z tuňáka, krevety a fantasticky připravenou langustu. Na své si přijdou i ti, kteří rybám neholdují. Národním pokrmem je tzv. cachupa, což je obdoba našeho guláše. Akorát na Salu do něj dávají sladké brambory, dýni, rajčata, zelí, koření a kukuřičnou kaši. Součástí je i kuřecí nebo vepřové maso či ryba. Jako dezert ochutnejte karamelový puding, banánové placky filhoses de banana nebo exotické ovoce papáju.

Relax v hotelu

I když celé kapverdské ostrovy, včetně Salu, patří mezi nové turistické destinace, můžete se těšit na prvotřídní ubytování. Téměř všechny hotely mají koncept all inclusive, tedy snídaně, obědy i večeře, včetně dopoledních i odpoledních svačin a neomezené konzumace nealkoholických i alkoholických nápojů. „Těm, kteří mají rádi svůj klid a nechtějí slyšet ruch z vedlejších hotelových pokojů, doporučuji hotel Voi Vila Do Farol Resort, který své hosty ubytovává v příjemných bungalovech rozmístěných v krásné zahradě v blízkosti široké pláže. Na české turisty jsou tu zvyklí, dokonce tu popisky jídel mají i v českém jazyce,“ dodává Ilona Topolová z CK Blue Style.