Román GLATZ udržuje čtenáře v napětí až do poslední stránky

Dolní Slezsko, Kladsko, jaro 1920, místo v němž lze stále zaslechnout ozvěny nedávno skončené války. Profesor místního gymnázia nalézá na mostě zmrzačené tělo. Jen o několik dní dříve byl na ulici zastřelen vojenský důstojník s vysokou šarží. Co tyto vraždy spojuje, jestli tedy vůbec něco? Mají se obyvatelé městečka Glatz obávat nálezu dalších obětí? A proč byl k vyšetřování obou vražd povolán až z Berlína armádní vyšetřovatel, kapitán Wilhelm Klein, jehož minulost je stejně záhadná jako spáchané vraždy? Klein za pomoci vzdorovitého strážmistra Koschella a policejního asistenta Jürgena Rotha zahajuje vyšetřování. Ví, že překážkou se mu stanou nejen představitelé místní samosprávy, ale i vlastní slabiny. 

Úvodní scénu mistrně vystavěného detektivního románu GLATZ viděl jeho autor, Tomasz Duszyński, ve snu. Celý příběh pak vymyslel během této jedné noci, další tři měsíce strávil pro archivech, aby byl obraz Kladska během Výmarské republiky přesný. Díky jeho znalosti legend Dolního Slezska, dokázal ve svém románu vytvořit autentickou atmosféru ohrožení a tajemství, ze které budou mít čtenáři příslovečnou husí kůži.

„Musím říct, pro mě je zajímavé pozorovat to co se děje kolem mě děje právě teď a srovnávat to s tím, co se dělo před staletími. Myslím, že ve společnosti lze najít mnoho podobností a analogií. Popisuji Výmarskou republiku, která procházela řadou krizí, byl tam strach z další světové války, byl tam strach, co bude s kladským hrabstvím i samotným Polskem. Když to srovnáme s dnešní situací, najdeme mnoho shodného... Válku máme prakticky na hranicích. Je dobré historii znát, byť se z ní často nepoučíme a nebereme si z ní to nejlepší. Ale mohla by k tomu sloužit,“ doufá Tomasz Duszyński.

Retro krimi sérii GLATZ vydává Nakladatelství Slovart. První kniha vyšla na podzim 2022, druhá kniha KRAJ PANA BOGA se chystá na březen 2023, autor ji přijede představit na květnový veletrh Svět knihy.

Publikováno na: