Birell radí: Jak na jarní očistu

V křesťanské tradici je jarní očista těla i ducha spojená se čtyřicetidenním půstem. Tomu předchází období veselic, zabijaček, svateb, hodování a maškarních průvodů. Masopust historicky navazoval na svátek Tří králů a trval až do Popeleční středy. Té se někdy lidově říká „škaredá“ nebo „černá“. Její název prý odkazuje také k tomu, že po nevázaném hodování a pití bývalo mnoha lidem špatně. Následující velikonoční půst měl člověka připravit na Velikonoce, největší křesťanský svátek, a současně ho očistit od všech neřestí.

Čtyřicet dní je dlouhá doba a ne každý se rozhodne držet opravdový půst. Odlehčení jídelníčku ale tělu v každém případě prospěje. Kromě omezení tučných a smažených jídel tělo jistě ocení i sníženou konzumaci alkoholu. Pokud tělu odlehčíme, bude se nám lépe spát, ráno se budeme cítit svěží, odpočatí, a to se projeví i na množství energie a chuti do práce. Se zvýšením výkonnosti a počtem hotových úkolů se nám zaručeně zlepší i nálada a spokojenost. Navíc se budeme cítit lehčí, a pokud spolu s pitím alkoholu omezíme i těžká jídla a večerní mlsání, určitě shodíme i nějaké to kilo. Taková změna se brzy projeví i na konfekční velikosti, a to se před létem vždycky hodí.

A jak na to? Zkusme na chvíli alkoholické nápoje vynechat a nahradit je třeba nealkoholickým pivem. Ať už máte raději klasickou chuť českého ležáku nebo dáváte přednost svěží ovocné chuti radlerů, Birell uspokojí i ty nejnáročnější konzumenty.

Pro úklid doma, v těle i na duši je předjaří ideálním obdobím. Příroda se začíná probouzet, slunce hřát a svět je po zimě zase veselejší. Kromě detoxu těla bychom neměli zapomínat ani na duši. Dopřejme si procházky na čerstvém vzduchu, dostatek spánku nebo chvíle odpočinku „off-line“, bez sociálních sítí a vyzvánějícího telefonu. Tělo i duše se nám odmění a dobrá nálada i příval energie určitě stojí za to.