Jiří Ježek: Baví mě žít aktivně. Pohyb a sport stále miluji

Máte za sebou život plný úspěchů, ale taky zásadních zvratů. Co jsou dnes pro Vás ty největší výzvy?

 

Baví mě žít aktivně! Pohyb a sport pořád miluju, ale už v této oblasti nemám žádné velké ambice. Dělám to hlavně pro radost a baví mě střídat různé aktivity. I pracovní výzvy mám podobně pestré. Občas moderuju různé sportovní nebo firemní akce, jindy fotím nebo točím reklamy, dělám motivační přednášky pro obchodní týmy, a kromě toho spoustu času věnuji dobrovolnickým projektům. Jsem členem několika sportovních organizací a rád pomáhám i různým neziskovkám. Je toho dost a pořád mě to nutí učit se novým věcem.


Jak dnes vypadá váš běžný den?

 

No, “běžný den” vlastně nemám. Jedinou jistotou je, že každé ráno s manželkou pravidelně cvičíme. Jsem rád, že jde o naši společnou aktivitu, protože se navzájem motivujeme ve dnech, kdy se jednomu z nás nechce… Další denní program určuje práce, protože ta má samozřejmě přednost. V ideálním případě jdu běhat nebo na kolo hned dopoledne, a pak se spokojený až do večera s chutí můžu věnovat práci.


Kde a jak dobíjíte baterie?

 

Když pracuji, jsem hodně mezi lidmi a snažím se rozdávat energii, inspiraci a dobrou náladu. Sport a pohyb mně naopak energii přináší. I proto musím mít práci a sport v rovnováze. Jinak si nejlíp odpočinu někde, kde nejsem středem dění. Manželka je rocková zpěvačka, takže jedu s kapelou na koncert, stojím někde vzadu v rohu sálu a užívám si hudbu. Miluju také divadlo, posezení s kamarády, ale i samotu doma u krbu s našimi koťaty…


Dodržujete nějaký speciální jídelníček? Co do něj patří a čemu se vyhýbáte?

 

Během profesionální sportovní kariéry jsem vyzkoušel snad všechny diety a stravovací režimy. Ale nakonec jsem pochopil, že nejdůležitější je střídmost, kvalita a pestrost. Rád vařím, takže se vyhýbám fast-foodu a průmyslově připravovaným jídlům. Snažím se řídit rozumem, ostatně všichni víme, jak a co jíst, spíš jde o to, zda vážíme vlastního těla a zdraví. 


Máte nějaké „guilty pleasure“, zakázané potěšení?

 

Ani ne. Po pětadvaceti letech sportovní kariéry mi zdravý životní styl přijde normální. Chci zůstat zdravý a aktivní, tak se podle toho ke svému tělu chovám. Pokud jde o alkohol, rád si dám pivo s přáteli, ale během dne a kvůli práci i během většiny večerních akcí si alkohol stejně nemůžu dovolit, takže si rád dopřeju nealkoholická piva. Stejně tak po sportovní aktivitě je Birell skvělé osvěžení.


Často říkáte, že vašim posláním je inspirovat k aktivnímu životnímu stylu. Jak tedy žít aktivně?


Máme na světě jen omezený čas. Navíc, sám jsem poznal, že během vteřiny se může všechno zvrtnout, takže dokud to jde, žijme naplno. Každý den je příležitost udělat něco sám pro sebe a samozřejmě i pro druhé. Společná radost ze sportu, zážitky s přáteli na výletě nebo dokončená práce na zahradě je nejlepším zdrojem životní energie, kterou pak můžeme využít v každodenní práci. Tak ať nás život baví…!