„Naprostá většina pozic na Ministerstvu financí vyžaduje vysokou školu,“ říká absolvent MÚVS ČVUT Tomáš Král

Rozmýšlel se mezi Národohospodářskou fakultou VŠE a Masarykovým ústavem vyšších studií na ČVUT. MÚVS dal přednost i kvůli vstřícnějšímu a příjemnějšímu dojmu, který Tomáš Král získal už u přijímacích zkoušek. „Zaujaly mě i některé předměty studijního programu, co jinde v nabídce chyběly,“ doplňuje.

I když byl Tomáš Král se spolužáky jeden z prvních studentů na daném oboru, vzpomíná, že byla kvalita přednášejících i předmětů na vysoké úrovni. Oceňuje také, hlavně při bakalářském studiu, možnost navštěvovat předměty jiných fakult. „Měli jsme třeba příležitost docházet na Fakultu strojní na předměty věnující se základům obrábění nebo nauce o materiálu. A i když mě osobně to pak zavedlo trochu jiným směrem, tak myslím, že celkový koncept MÚVS, připravit absolventy pro manažerské pozice i v průmyslových podnicích, je skvělou myšlenkou. Vždycky jsme s trochou nadsázky říkali kolegům strojařům, že jednou z nás budou jejich šéfové,“ vzpomíná Král. Studium úspěšně zakončil v roce 2015.

První práci po škole získal Tomáš Král na Městském úřadě v Novém Boru, kde tou dobou bydlel. Zhruba po dvou letech se přestěhoval zpět do Prahy a nastoupil do účetního oddělení Ministerstva financí. „Bylo to prakticky hned. Jeden den jsem seděl ještě v kanceláři Městského úřadu, ten následující už na ministerstvu. A jsem tu dodnes, už šestým rokem,“ říká. Jméno ČVUT mu dle jeho názoru k získání místa určitě pomohlo. Myslí si, že ČVUT platí dál za jednu z vyhlášených „značek“ v Česku. „Přikláním se k názoru, že se zaměstnavatelé budou čím dál více zajímat nejen o to, jaký obor máte vystudovaný, ale i na jaké škole,“ dodává Král.

Účtování v praxi umí být skutečně zábavnější, než ve škole

Na Ministerstvu financí působí jako zástupce vedoucího v účetním oddělení. Tomáš Král má na starosti účtování jedné z kapitol státního rozpočtu a k tomu se podílí na chodu celého oddělení a přípravě účetních výkazů za všechny kapitoly rozpočtu. Účetnictví ho prý baví, protože má jasná pravidla a systém. „Pro ty čtenáře, kteří teď kroutí nechápavě hlavou, můžu říct, že účtování v praxi umí být občas skutečně zábavnější, než když ho jen posloucháte ve škole. Ale důvodů, proč jsem tu rád, je samozřejmě víc,“ říká Král. Zmiňuje například dobrou pracovní partu nebo spoustu zaměstnaneckých benefitů.

Kromě Tomáše Krále pracují na Ministerstvu financí další čtyři jeho spolužáci z ročníku. Všichni už na manažerských pozicích jako zástupci nebo přímo vedoucí. Král se domnívá, že si na ministerstvu každý může najít to, co ho baví a naplňuje. Ať už v marketingu, personalistice, právu nebo legislativě. Na naprostou většinu pozic je ale nutné mít vystudovanou vysokou školu.

Lidem, kteří nad studiem na MÚVS uvažují, úspěšný absolvent vzkazuje, ať určitě neváhají. Ústav podle něj jako součást ČVUT nabízí mimo vzdělání i spoustu aktivit spojených s vysokoškolskou etapou života. Ať už je to široká nabídka sportů a kurzů na Útvaru tělesné výchovy a sportu nebo moderní knihovna. „Tyhle mě napadly jako první, protože jsem je během studia nejvíc využíval. Ale prý jste také na MÚVS zařadili do výuky mnohem víc předmětů v angličtině?“ uzavírá Král. 

Publikováno na: