Absolvent MÚVS Tomáš Král: Účtování v praxi je zábavnější než ve škole

Co vás na Masarykův ústav vyšších studií ČVUT zavedlo?

Rozmýšlel jsem se mezi Národohospodářskou fakultou VŠE a naším MÚVS. Nakonec jsem dal přednost Masarykově ústavu, působil na mě už během přijímaček vstřícnějším a příjemnějším dojmem. A zaujaly mě i některé předměty studijního programu, které mi jinde v nabídce chyběly.

Jak hodnotíte úroveň studia, co oceňujete zpětně?

S úrovní studia jsem byl spokojený. I když jsme byli rokem průkopníků, byla kvalita přednášejících i předmětů na vysoké úrovni. Oceňuji zejména z bakaláře možnost dozvědět se základy i z jiných oborů dalších fakult ČVUT. Měli jsme třeba příležitost docházet na Fakultu strojní na předměty věnující se obrábění nebo nauce o materiálu. A i když mě osobně to pak zavedlo trochu jiným směrem, tak myslím, že celkový koncept MÚVS, připravit absolventy pro manažerské pozice i v průmyslových podnicích, je skvělou myšlenkou. Vždycky jsme s trochou nadsázky říkali kolegům strojařům: „Jednou z nás budou vaši šéfové“.

Absolvoval jste během studia nějakou stáž/praxi?

Stáž jsem během studia neabsolvoval, ale ne protože by nebyly možnosti. Spíš já jsem v tomto trochu „pecivál“. Kamarádka ze stejného oboru studovala v rámci Erasmu v Belgickém Leuvenu a pokud mohu zprostředkovat její zkušenosti, tak všem nějakou stáž jen doporučuji. Je to velký přínos nejen ve zdokonalení se v cizím jazyce, ale i možnost poznat spoustu nových lidí, užít si trochu cestování a pro některé třeba i příležitost se více osamostatnit.

Kam vedly vaše kroky po absolvování školy?

Po ukončení školy jsem nastoupil na Městský úřad v Novém Boru, městě, kde jsem už asi půl roku bydlel. Pamatuji si, že jsem se sháněním práce neměl žádné problémy. Šel jsem na dva pohovory, první pracovní nabídku jsem odmítl já a na druhou mě hned přijali. V Novém Boru jsem strávil asi dva roky a po přestěhování zpět do Prahy jsem nastoupil do účetního oddělení Ministerstva financí. Opět prakticky hned. Jeden den jsem seděl ještě v kanceláři městského úřadu, ten následující už na ministerstvu. A jsem tu dodnes, už šestým rokem.

Myslíte, že vám „značka“ ČVUT při získání práce pomohla?

Určitě ano. Jak už jsem říkal, se získáním práce jsem neměl nejmenší problém. Z mého ročníku jsme postupně nastoupili na Ministerstvo financí čtyři. Všichni jsme už na manažerských pozicích, buď jako zástupci nebo přímo vedoucí. Navíc myslím, že ČVUT bude i nadále platit za jednu z vyhlášených „značek“ v České republice. Vlastně to je dost i na nás absolventech a studentech, aby tomu tak do budoucna bylo. Přikláním se k názoru, že se zaměstnavatelé budou čím dál více zajímat nejen o to, jaký obor máte vystudovaný, ale i na jaké škole. Vysokoškolsky vzdělaných lidí oproti dřívějším generacím přibývá, ale kvantita není známkou kvality.

Jaká je náplň vaší práce?

Aktuálně jsem zástupcem vedoucího v účetním oddělení Ministerstva financí. Mám na starost účtování jedné z kapitol státního rozpočtu a k tomu se podílím na chodu celého oddělení a přípravě účetních výkazů za všechny kapitoly rozpočtu, které naše ministerstvo spravuje.

Co vás na práci na ministerstvu nejvíc baví?

V první řadě asi samotná náplň práce. Navíc jsem vždycky chtěl pracovat raději ve státní správě než v korporátu. Účetnictví mě baví, protože má jasná pravidla a systém. A pro ty čtenáře, kteří teď kroutí nechápavě hlavou, můžu říct, že účtování v praxi umí být občas skutečně zábavnější, než když ho jen posloucháte ve škole. Ale důvodů, proč jsem tu rád, je samozřejmě víc. Máme tu v oddělení dobrou pracovní partu a ministerstvo jde s dobou i co se týče zaměstnaneckých benefitů. Je tu možnost home office, Multisport karty, slev do divadel, které rád využívám. Oddělení, která vykonávají agendu třeba v rámci EU i hodně cestují a využívají angličtinu. To se tedy účtárny netýká, ale chci tím říct, že každý si tu může najít co ho baví a naplňuje – marketing, personalistiku, právo nebo legislativu. Jen to chce na naprostou většinu pozic vystudovanou vysokou školu.

Jak moc využíváte znalosti získané na MÚVS?

Z povahy mojí pozice využívám hlavně účetnictví, k němu jsem měl průpravu už ze střední školy. Ale spoustu znalostí získaných na MÚVS člověk aplikuje, aniž by si uvědomoval, ve kterém předmětu se o nich vlastně učil.

Co se týká práce, máte před sebou vytyčené nějaké cíle, kterých byste chtěl dosáhnout?

Aktuální cíl je odevzdat roční účetní závěrku, ale ten je dost krátkodobý, máme na to zhruba měsíc. Z těch dlouhodobějších tu určitě je možnost kariérního postupu, ale zatím mě baví současná náplň práce.

Co byste vzkázal někomu, kdo uvažuje nad studiem na MÚVS?

Ať jde do toho! MÚVS jako součást ČVUT nabízí mimo vzdělání i spoustu aktivit spojených s vysokoškolskou etapou života. Obrovskou nabídku sportů a kurzů na Útvaru tělesné výchovy a sportu (když pojedete na letní cyklistický kurz do Telče, tak se i potkáme), parádní moderní knihovnu, je toho hodně. Tyto mě napadly jako první, protože jsem je během studia nejvíc využíval. A prý jste také na MÚVS zařadili do výuky mnohem víc předmětů v angličtině.


Publikováno na: