Proč vznikají lupy a jakou péči při jejich výskytu zvolit

1)     Suché – jsou drobné, pokožka bývá suchá, podrážděná a svědí, ale není zarudlá. Vyskytují se zejména ve kštici.

2)     Mastné - jsou větší a tmavší, kůže je zarudlá, svědí a nutí ke škrábání.

Mastné lupy se zánětlivými projevy na kůži jsou příznakem onemocnění Seboroická dermatitida, jejíž příčinou je zmnožení kvasinek. Není vhodné chodit spát s mokrou hlavou, protože kvasinky se nejlépe množí ve vlhkém prostředí. Naopak se doporučuje urychlit sušení vlasů jemným fénováním. U tohoto onemocnění se někdy kůže olupuje i na hrudníku a v T-zoně obličeje.

Přípravky tedy volíme podle toho, zda se jedná o suché či mastné lupy.

Při výskytu suchých lupů se používají šampony pro citlivou pokožku, které kůži příliš neodmašťují, ale naopak hydratují.

Základem „antidandruff“ šamponů pro projevy mastných lupů jsou složky, které omezují množení kvasinek (ketokonazol, pirocton olamin, zinc pyrithion, climbazol, selenium disulfid). Při viditelném výskytu lupů se do šamponů přidávají také látky, které změkčují a odstraňují zrohovatělou vrstvu pokožky (kyselina salicylová, síra, urea). A v neposlední řadě se přidávají látky k redukci mazu a zklidňující panthenol.

V dermocentrech lékáren Dr.Max vám odborníci doporučí vhodné přípravky. Např. termální dermokosmetika Uriage založená na účincích vody z francouzských Alp přináší ucelenou pečující řadu Uriage D.S. pro vlasy náchylné k tvorbě lupů nebo se sklony k seborroické dermatitidě.


Při potížích s lupy je vhodné omezit stres a také nenosit příliš těsné čepice či pokrývky hlavy. Naopak může pomáhat sluníčko, ovšem nezapomínejte na aplikaci ochranných SPF faktorů.

Lupy se mohou vyskytovat také při onemocnění atopický ekzém či u lupénky, zde je však nezbytné léčit onemocnění jako celek.

Více se o vlasech dozvíte ZDE.

Publikováno na: