Úzkost není jen běžná reakce na stres, ale vážná porucha ovlivňující život

Mnoho lidí se domnívá, že pokud se cítí psychicky špatně, mají depresi. Nebo jsou ve stresu a řeknou, že cítí úzkost. Ta je totiž přirozenou reakcí na stres – například první den v nové práci nebo před zkouškou ve škole – v těchto případech je normální a přirozené úzkost pociťovat. Udržuje nás ve střehu a pomáhá nám překonávat náročné úkoly.

Je třeba ji však odlišit od úzkostné poruchy, kdy úzkost trvá příliš dlouho, je velmi intenzivní a výrazně ovlivňuje kvalitu jak pracovního, tak soukromého života.

Takovéto úzkostné poruchy trápí až 10 procent populace a zahrnují široké spektrum projevů. Nezřídka se objevují společně s poruchami spánku.

Jaké jsou příznaky?

Příznaky úzkostných poruch jsou nejen psychického charakteru, často jsou přítomny i tělesné projevy – bušení srdce, svírání na hrudi, neschopnost nadechnout se, pocity na omdlení či bolesti. Právě tyto tělesné projevy jsou důvodem, který přivádí pacienty primárně k obvodnímu lékaři.

Co může pomoci?

Úzkostná porucha patří mezi nejčastější psychické poruchy. Neléčená úzkost má významný dopad na kvalitu života a bez další léčby většinou dochází ke zhoršení stavu. V terapii úzkostných projevů se uplatňuje zejména psychoterapie, antidepresivní a anxiolytická léčba. Farmakoterapie úzkosti, zejména pokud jde o dlouhodobé užívání anxiolytik, však bývá zatížena vedlejšími účinky a rizikem rozvoje závislosti. Pokud je však problém identifikován a podchycen včas, mohou pomoci fytofarmaka, které jsou nenávykové, dobře snášené a nezpůsobují denní ospalost.

Přírodní léčba levandulí

Lidé se pokouší zvládat úzkost s pomocí rostlin odedávna. Při mírné úzkosti však mohou pomoci volně prodejné léky, takzvaná fytofarmaka s obsahem levandulové silice extrahované z Lavandula angustifolia (levandule úzkolisté).

V lékárně můžete zakoupit volně prodejný Lavekan, jehož účinnou látkou je právě levandulová silice a je určen k léčbě přechodných úzkostných nálad.

Není důvod se stydět

Psychická onemocnění provází řada společenských předsudků, které lidem brání navštívit odborníky, i když cítí, že problém sami nezvládnou. Úzkostné a depresivní poruchy jsou významným rizikovým faktorem pro další choroby, např. kardiovaskulární či metabolické.

Pokud máte více než dva týdny soustavně depresivní náladu, v jejímž důsledku se izolujete, jste neustále smutní, nejste schopni se radovat z věcí, které vás doteď těšily, špatně spíte a nedokážete se soustředit na práci či studium, je na čase to začít řešit. Vyzkoušejte zmíněnou rostlinnou léčbu. Pokud se ani po měsíci kontinuálního užívání příznaky úzkostných stavů nezmění, měli byste vyhledat odborníka.

Více na www.lavekan.cz.

Lavekan 80 mg měkké tobolky je přípravek s obsahem levandulové silice k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

Publikováno na: