Park jako umělecké dílo. Tento se řadí na seznam UNESCO

Vydejte se do Průhonického parku, zapsaného i na seznamu UNESCO. Nemůžete šlápnout vedle. Jedinečný anglický přírodně krajinářský park patří k vrcholům krajinářské architektury u nás. Je cenný nejen z umělecko-historického hlediska, ale také jako unikátní sbírka domácích a cizokrajných dřevin. Pro mnoho dřevin, které dnes běžně pěstujeme na zahrádkách, se vstupní branou do Čech i do Evropy staly právě Průhonice. Součástí areálu je botanická zahrada se sbírkami kosatců, pivoněk, denivek, růží a rododendronů.

Líbit se vám bude v Lánech. Francouzská květinová zahrada v těsné blízkosti letního sídla českých prezidentů plynule přechází v lesopark s jedinečnými promenádami. Zkuste si změřit, kolik kilometrů v parku nachodíte. Jeho dnešní podoba je výrazně ovlivněna úpravami slavného architekta Jože Plečnika.

Jiří Jiroušek

K nejrozsáhlejším parkům u nás patří park u zámku ve Veltrusech. Užijte si v něm nejen výhledy na jarní rozkvetlou přírodu, ale také na šarmantní barokní zámek či na některou z alegorických soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna, které ho zdobí. Po předchozí dohodě můžete absolvovat také cykloprohlídku parku a poznat jeho zákoutí s drobnými pavilony, romantickými mosty přes Mlýnský potok i divočinu lužního lesa. Zážitkem je projížďka parkem v kočáře taženém koňmi.

Jarní paprsky náramně sluší takřka nekonečnému zámeckému parku ve Vlašimi v Kraji blanických rytířů. Přírodně-krajinářský park je plný dochovaných drobných staveb, propojených naučnou stezkou. Jednou z nejpozoruhodnějších z nich je Čínský pavilon, který parku dodává nádech exotiky.

Durica Bešlic

Na jaře si užijete také pobyt v parcích kolem zámků Kačina, Konopiště či Žleby anebo ve Zruči nad Sázavou. Krásná je jarní zahrada u GASKu v Kutné Hoře. Nikdy neomrzí ani poděbradský lázeňský park, ze kterého se na jaře stává barevná voňavá kráska, která se jen těžko opouští.

K dalším výletům vonícím jarem se inspirujte zde.

Publikováno na: