Doplňky stravy pro dobrý spánek s melatoninem mají v nákupních košíkách internetové Lékárna.cz skoro 40% náskok před doplňky stravy na spánek s jinou účinnou látkou. Lidé tomuto trendu jednoduše dlouhodobě důvěřují. Mgr. Pavla Horáková, vedoucí online poradny Lékárna.cz, ale říká: „Nelze říci, že je melatonin účinnější než jiné látky. Na každého působí jinak. Nejlépe funguje u lidí, kteří ho mají ho přirozený nedostatek.”
Melatonin je hormon, který hraje významnou roli při regulaci spánku. Tělo si ho přirozeně tvoří v mozku, když ho má málo, způsobuje to právě poruchy usínání či narušuje spánkový rytmus. Ale dlouhodobé každodenní užívání doplňků stravy s obsahem melatoninu může podle P. Horákové potlačit přirozenou tvorbu vlastního melatoninu a nespavost se naopak prohloubí. Také upozorňuje, že melatonin by se měl užívat pouze na dobu nezbytně nutnou, nebo po konzultaci s lékařem.
Právě kvůli potenciálním nežádoucím účinkům budou nově patřit přípravky s obsahem melatoninu v denní dávce 0,5 mg a více patřit mezi léky. „Od konce března nebudeme prodávat v Čechách ani na Slovensku žádný doplněk stravy s melatoninem, který tuto legislativu nesplňuje. Máme ale i dodavatele, jejichž produkty mají dávkování 0,49 mg v pilulce, případně upravené dávkování, takže melatonin z internetové lékárny nezmizí,” vysvětluje Vladimír Finsterle, zakladatel obou lékáren. Výrobky s denní dávkou nižší než 0,5 mg melatoninu nejsou považovány za léky, protože hladiny melatoninu v séru po jejich užití jsou blízké hladinám melatoninu po konzumaci některých potravin.
Právě zmíněné „přeřazení“ spustilo doslova nákupní šílenství doplňků stravy s obsahem melatoninu, z nabídky internetové lékárny v Čechách i na Slovensku mizí doslova před očima. Ukazuje to i analytický nástroj Index zdraví na stránkách Lékárna.cz, kde aktuálně křivka prodeje doplňků stravy na podporu spánku od začátku roku výrazně roste a meziroční nárůst jeho prodejů je až 20%.
Abyste se cítili dobře, lze problém s nespavostí řešit i přírodní cestou. PharmDr. Kamila Horníčková, lékárnice a odbornice na přírodní léčbu a bylinnou terapii z online poradny Lékárna.cz, doporučuje při nespavosti například čaje s meduňkou, levandulí či heřmánkem. Doplňuje, že při silnější nespavosti můžeme sáhnout po rostlinných adaptogenech ve formě doplňků stravy. „Snižují stresové reakce těla, prohlubují regeneraci a noční spánek,” doplňuje Horníčková. Mezi osvědčené podle ní patří rhodiola, ženšen a eleutherokok.