Vítěznou trofejí ve hře go bude Pohár Staré žitné myslivecké

Palírna U Zeleného stromu je nejstarší palírnou v Evropě. To dokazuje i letošní oslava 505 let od počátků destilérky. Ctít tradice je tak pro palírnu samozřejmostí, a i z toho důvodu se stala partnerem turnaje v deskové hře go, jejíž kořeny sahají do 2. tisíciletí př. n. l.

Sofistikovaná hra pro pravé gentlemany

Propojení gentlemanství, promyšlených tahů a whisky přinese pražské klání ve strategické hře go. To se již po 51. stane součástí vlivného evropského turnaje, a to od 29. dubna do 1. května. Soupeři se v několika kolech utkají nejen o Pohár korejského velvyslance, ale předně o Pohár Staré žitné myslivecké. „Podařilo se nám spojit dvě tradice – jednu herní v podobě go, druhou gentlemanskou v podobě whisky dle původní české receptury,“ říká Boris Rajdl, marketingový manažer Palírny U Zeleného stromu.  

Předpoklady hráče go

Gentlemanské desatero, které nejstarší ryze česká palírna představila v loňském roce, není daleko od zásad a předpokladů každého hráče go. Patří mezi ně například vytrvalost, trpělivost, vrozená inteligence a samozřejmě strategické myšlení. Původně se hra go brala jako elementární dovednost a byla na stejné úrovni jako poezie, umění či hudba.

Turnaj, ve kterém se vyzývají stratégové a myslitelé, je další událostí, ke které se hodí sklenka vznešené whisky. Přečtěte si, jak si tu z Palírny U Zeleného stromu vychutnat nejlépe.

Až k poznání sebe sama

Pokud se ponoříme do historie tzv. tří velkých her, mezi které patří go, šógi a vrhcáby, zjistíme, že vznikly s určitým cílem a posláním. Taoistické učení bralo hru go jako nástroj k sebepoznání. Filozofie pocházející z nám vzdálené kultury je skutečně sofistikovaná. Hru go charakterizují budování, vzestupy a pády, rychlá proměnlivost, chvilkové prohry i vítězství. S postupným poznáním sebe sama by měl člověk porazit vlastnosti jako hněv, hloupost a chamtivost – tedy ty, kterým by měl předcházet i každý gentleman. Japonské šachy, známé jako šógi, symbolizují jedince ve společnosti, kterou kolem sebe má. A do třetice vrhcáby jsou naopak postaveny na náhodě a osudu, který člověk nemá ve svých rukou. 

Publikováno na: