Samostatnou symboliky svatebního dne má stříbro, zlato a penízky. Tolar do nevěstina střevíčku, zlato v podobě kroužku na prst a zlatý dukát pro připomenutí výjimečného dne obou novomanželů. Samostatnou kategorií v produkci jablonecké České mincovny jsou proto dárky z ryzích kovů k významnému životnímu milníku, čímž svatba bezesporu je.
„Stříbrný tolar a zlatý dukát jsou ve špičkové kvalitě proof, a to vždy ve dvou verzích,“ upozornila Lenka Klimentová z České mincovny. Svatební auto ozdobené stužkami, květinami, balónky a plechovkami najdete na averzní straně dukátu či tolaru, které je dílem medailérky Ludmily Kracíkové. Kompozici averzu dotváří opis SVATEBNÍ DUKÁT 2023. Auto najdete i na reverzní straně. V kufru veze dva prstýnky a na střeše mu sedí dva zamilovaní ptáčci – nevěsta se závojem a ženich s cylindrem.
Důležitým momentem v životě každého páru je pak narození potomka. Tolar nebo dukát k této příležitosti v sobě kombinuje dvě starobylé české tradice – zvyk věnovat novorozenému děťátku peníz z drahého kovu pro štěstí a historickou ražbu takzvaných stříbrných tolarů. Zlatý peníz pro štěstí dávali novorozeným dětem do kolébky již naši předkové. Nešlo o jen tak ledajaký peníz, ale o proslulý dukát.
Autorka Lenka Nebeská pro rok 2023 zvolila jako jednu možnost motiv spícího miminka, které drží v dlaních jeho rodiče. Reverzní strana pak patří tradiční dětské hračce – houpacímu koníkovi nebo prostoru pro věnování. V druhém designu vévodí na reverzní straně čáp, který v zobáku nese uzlíček. Averzní strana pak předkládá miminko spící v šátku.
V mincovně pamatovali i na křtiny. Averzní straně dukátu vévodí scéna křtu – maminka drží miminko oblečené do sváteční košilky, zatímco duchovní uděluje křest. Reverzní strana je pak věnována Panně Marii, která drží v náručí malého Ježíška a líbá jej na tvář.
Všechny dukáty a tolary mohou mít z jedné strany vyryto věnování od dárce jako trvalou připomínku. Tzv. personifikace může mít podobu osobního vzkazu, jména, data narození, … – fantazii se meze nekladou.