Čeští elektrocyklisté se nejvíc bojí aut a pádu v terénu

Cyklistika i ve vyšším věku

Jako dopravní prostředek, kteří by jinak již na kolo nesedli kvůli kondici nebo svému zdravotnímu stavu vnímá elektrokolo 80 procent dotázaných. Většina Čechů si myslí, že elektrokolo lidem umožňuje ujet v omezeném čase větší vzdálenost. Velké procento lidí je ale přesvědčena, že elektrokola jsou nepřiměřeně drahá.

Nevlídné počasí i strach z provozu

Dotázaní se měli vyslovit i k překážkám, které jim brání využívat elektrokolo častěji. Nejvíc Čechům vadí nepříznivost či předvídatelnost počasí. Jako druhý důvod se umístila obava o zdraví – zejména eletrocyklistům žijícím ve velkých městech přijde jízda v provozu příliš nebezpečná. Pětina majitelů se pak bojí, že jim elektrokolo někdo ukradne.

Nebezpečné předjíždění

Největší strach mají cyklisté ze srážky s automobilem. Pětina z dotázaných zažilo situaci, kdy je nebezpečně předjížděl automobil. Cyklisté mají také časté zkušenosti z pádu v terénu nebo na kluzkém povrchu.

Po městě rychleji

Na otázku, co by lidi přimělo k pořízení elektrokola, byla nejčastější motivací prokazatelná úspora peněz, které by ušetřili tím, že by nemuseli tankovat pohonné hmoty. Téměř třetina uživatelů by začala elektrokolo využívat, pokud by se ukázalo, že na něm do práce dojede rychleji.

Třetina lidí ho chce kvůli fyzičce

Víc jak polovina dotázaných jako hlavní důvod pro pořízení elektrokola uvedla, že jízda na něm je méně namáhavá než jízda na běžném kole. Kvůli zlepšení fyzického zdraví si plánuje pořídit elektrokolo třetina dotázaných. Stejné procento lidí vnímá pořízení elektrokola jako příležitost vrátit se zpátky do sedla i ve věku, kdy by na cyklistiku již fyzicky nestačili.

Většinou od 20 do 40 tisíc korun

Nejvíc majitelů elektrokol si svůj dopravní prostředek pořídilo v cenové relaci od 20 do 40 tisíc korun, druhá největší skupina nakupovala v cenách od 40 do 60 tisíc korun. Ve stejných relacích přemýšlejí i lidé, kteří o koupi elektrokola teprve uvažují. Nejdůležitějším kritériem při výběru elektrokola byla výdrž baterie.

Průzkum byl proveden na podzim roku 2022 mezi víc jak tisíci respondenty žijícími v České republice. Osloveni byli obyvatelé malých obcí i velkých měst všech krajů ČR.