Stavba rodinného domu – proč si dobře rozmyslet nákup levného dovozu?

Sporná kvalita

Levné dovozové materiály mohou mít nedostatečnou kvalitu už při výrobě. Nebo mohou být špatně skladované a špatně přepravované, což vede ke vzniku dalších problémů, které se na sebe v průběhu stavby nabalují. Některé materiály mohou být dokonce poškozené nebo v případě cihel se mohou objevovat nedostatky v žebrování. Také nemusí vyhovovat standardům pro nZEB (základní norma pro dnešní novostavby). Vyjmenované vady mohou způsobit, že stavba nebude dokončena správně a bez chyb. Tratný na tom bude z dlouhodobého hlediska „jenom“ váš rodinný rozpočet.

Protipólem k nekvalitě jsou stavební výrobky, které mají vyšší přidanou hodnotu v podobě nižších dopadů na životní prostředí. Certifikace EPD popisuje environmentální dopady jednotlivých výrobků od těžby suroviny až po konec životního cyklu výrobku. Mezi sledované parametry patří například uhlíková stopa, toxicita pro člověka nebo spotřeba primární energie. Společnost HELUZ, jako první výrobce cihel u nás, získala ekologickou certifikaci EPD pro své produkty už v roce 2015.


HELUZ Family 50. Zdroj: Heluz


Nulový servis

Nízká cena si vždycky žádá nepříjemné kompromisy. Levné dovozové materiály často postrádají kompletní servis a služby, kterých byste se jinak dočkali u tuzemských výrobců a prodejců. Předprodejní, prodejní a poprodejní poradenství vám přitom pomůže se vyvarovat chyb během stavby. Tohle je zásadní hlavně v případě, že stavíte svépomocí.

Výbušný koktejl pak představuje kombinace levného dovozu a neexistence prováděcí dokumentace pro vaši stavbu. „95 % lidí staví rodinné domy pouze podle projektu, který předložili pro schválení stavebního povolení. To však může být chybou, která povede k větším nákladům už v samotném průběhu stavby. Prováděcí dokumentace totiž obsahuje důležité podrobnosti o instalacích, topení, použitých materiálech a technologiích. Řemeslníci díky tomu mají jasnou představu, jak práci provést. Minimalizuje se tím výskyt chyb a tím pádem i vícenáklady. Prováděcí dokumentaci si nechte vytvořit u zkušeného projektanta,“ říká Eliška Smolová ze společnosti HELUZ.


Maltu SIDI nanesete jednoduše válečkem. Zdroj: Heluz


Klíčových 10 %

Je důležité si uvědomit, že cena hrubé stavby tvoří přibližně 10 % celkových nákladů na stavbu. „Hrubá stavba je v podstatě kostra domu a zahrnuje základy, stěny, stropy a střechu. Je to také jediná část domu, kterou už nikdy nevyměníte. Zbytek, jako jsou okna, podlahy, kuchyňská linka a střešní krytina, můžete kdykoliv vyměnit nebo vylepšit. Proto je důležité nešetřit na hrubé stavbě za každou cenu,“ říká Eliška Smolová ze společnosti HELUZ.


Zdroj: Heluz


Hrubá stavba je základem pro kvalitu a zdraví vašeho domu, a to i v daleké budoucnosti. Proto byste měli vybírat kvalitní trvanlivé materiály a řemeslníky s odbornými znalostmi. Může se zdát lákavé ušetřit peníze na hrubé stavbě a investovat je do interiéru. Toto rozhodnutí ale může mít negativní dopad na celkovou kvalitu vašeho domu.

Když se máte koho zeptat

Pokud si stále nejste jisti, co si vybrat, nebojte se zeptat odborníků. Tuzemští výrobci a prodejci vám ochotně poradí s výběrem materiálů. Můžete se také zúčastnit webinářů a vzdělávacích akcí, které vám poskytnou ucelený pohled na problematiku.

Český výrobce stavebního materiálu HELUZ dokonce vyvinul mobilní aplikaci s názvem Stawebnice, která je primárně určena pro středoškoláky a učně. Interaktivní učebnice nabízí teoretickou část, praktická cvičení a testy pro ověření znalostí. Bezplatná aplikace může být užitečnou studnicí znalostí také pro vás. „Reakce učitelů jsou pochvalné, zejména pokud jde o obsahovou stránku Stawebnice. Kvůli zastaralosti stávajících učebnic používali k výuce všechno možné, včetně vysokoškolských skript, ale ta jsou pro střední školy a učiliště složitá,“ říká ing. Zdeněk Kobza, produktový specialista společnosti HELUZ. Více o appce najdete zde.


Smysluplný celek od HELUZ. Zdroj: Heluz


Tak co? Koupit, či nekoupit levný dovoz?

I když se může zdát, že nákup levných dovozových materiálů může být lákavým řešením, je důležité zvažovat i další aspekty, jako je servis, poradenství a dokumentace. Investice do kvalitních materiálů a služeb se vám v budoucnu vrátí v podobě kvalitního a spolehlivého domu, který vám bude sloužit mnoho let. HELUZ je partnerem, kterému nejde o to vám jen prodat cihly. Chce se naopak zasadit o koncepční přístup k bydlení, aby se myslelo nejen na vaši budoucnost, ale i na budoucnost vašich dětí. K tomu chce šetřit životní prostředí a stavět domy dlouhodobě udržitelné, které šetří vaše investice i v průběhu času.


Více na smysluplnycelek.cz.

Publikováno na: