Díky ABS od Bosch eBike Systems zůstanete v sedle

Technologie ABS, která již 40 let pomáhá řidičům automobilů a 20 let motorkářům, je nyní připravená i pro elektrocyklisty. Přichází nejmenší systém ABS na světě, jenž je o 77 % menší a o 55 % lehčí než jeho předchůdce. Celé řešení přidá elektrokolu přibližně půl kilogramu.

Pro všechny druhy elektrokol

Systém ABS od Bosch eBike Systems je použitelný pro všechny druhy elektrokol od městských přes nákladní až po elektrické biky. Možná kroutíte hlavou a říkáte si, že to není nic pro vás. Ve svém autě ABS nepochybně máte, tak proč ho nemít na eBiku? Technika brzdění je důležitým základem bezpečnosti jízdy na silnicích i na trailech. Zkušený jezdec si obvykle poradí s většinou situací, dokáže vyhodnotit terén, podmínky, povrch a další faktory. I tak se ale může stát, že se mu nepovede vyhodnotit okolnosti správně.

Plné a přitom rozložené využití brzdné síly

Větší riziko vyvstává u méně zkušených jezdců, kteří se bojí používat přední brzdu a nenechají si vysvětlit, že účinnost té zadní je podstatně nižší. Se systémem ABS od Bosche se přitom nebudou bát smyku, ale ani situace, kdy se vlivem prudkého brzdění zvedne zadní kolo, případně rovnou přeletí přes řídítka. Díky ABS o Bosch eBike Systems jezdec docílí kombinace více faktorů pro rychlé a bezpečné zabrždění elektrokola: brzdy mají okamžitou odezvu, ihned dochází ke snížení rychlosti, ale síla brždění se přizpůsobuje povrchu, elektrokolo zůstává stabilní a nedochází ani ke zdvihání zadního kola v důsledku přesunu těžiště před přední kolo.

Systém jako takový funguje podobně jako u aut, nebo spíše u motorek. Na brzdových kotoučích jsou přídavné disky s pravidelnými otvory, které slouží jako vodítko pro snímač otáček. Řídicí jednotka průběžně vyhodnocuje všechny důležité parametry, jako jsou otáčky kola, porovnání rychlosti otáčení předního a zadního, náklon kola, rychlost, síla brzdění a další. V případě, že jezdec sáhne po brzdové páčce příliš silně a hrozilo by zablokování kola, systém automaticky sníží tlak v brzdovém okruhu. Tím se předejde smyku i letu přes řídítka.