Dokonalá dovolená? To je Kypr!

Kypr se nachází ve Středozemním moři a je rozdělený na dvě části – Jižní Kypr, který je pod správou Řeků, a Severní Kypr ovládaný Turky. Ať už se rozhodnete navštívit jednu či druhou, nebo dokonce obě, čeká na vás jednoduše perfektní dovolená plná krásných pláží, nádherné přírody, zajímavých historických památek a nezapomenutelných gastronomických zážitků.

Jižní Kypr s řeckou atmosférou

Ayia Napa, Larnaka, Limassol, Protaras, Paphos. To jsou jména nejpopulárnějších destinací v jižní části Kypru. Právě vody zdejšího pobřeží patří mezi jedny z nejčistších v rámci celé Evropské unie. „Není tedy divu, že se právě na Kypru podle řeckých bájí zrodila z mořské pěny řecká bohyně lásky a krásy Afrodita . Doporučuji zajet se podívat i na její pláž, tedy na místo, kde poprvé vstoupila bosou nohou na zemský povrch,“ radí obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Pátek.

Afroditina pláž patří k těm nejhezčím plážím jižní Kréty. Zdroj: Shutterstock


Jižní Kypr oplývá také množstvím historických památek. Obdiv vzbuzují zejména ruiny téměř 2 500 let starého antického města Kourion s pozůstatky Apollónova chrámu, řeckořímským divadlem i sportovním stadionem.


Nechte se zlákat antickým městem Kourion. Zdroj: Shutterstock


A kde se ubytovat? „Rodinám s dětmi, ale i těm, co cestují jen v páru, doporučuji hotel Nelia Beach, který se nachází na krásné písčité pláži v letovisku Ayia Napa,“ říká Lenka Pátek z CK Blue Style.

Neobjevený Severní Kypr

Jestliže toužíte spíše po aktivní dovolené nabité netradičními zážitky, vyjdete se na Severní Kypr. Kromě perfektních hotelových pláží s nezbytným servisem tady najdete i ty nedočtené civilizací. Mezi ty nejkrásnější patří Golden Beach na poloostrově Karpas, jehož součástí je i národní park. Pobíhají v něm divocí oslíci, kteří ocení, když jim nabídnete mrkev nebo třeba okurku.

Na poloostrově Karpaz potkáte roztomilé oslíky, kteří touží po pozornosti. Zdroj: Shutterstock


Za antickými památkami i křižáckými hrady

Stejně jako jižní, tak i Severní Kypr oplývá historickými stavbami. Najdete tu jak antické stavby, tak i byzantské kostely a několik křižáckých pevností jako je hrad sv. Hilariona tyčící se na skále nad městem. Ze tří zdejších zřícenin se jedná o tu nejzachovalejší, další dvě se jmenují Kantara a Buffavento.

Unikátem, který byste rozhodně neměli minout, je hlavní město Nikósie (v turečtině Lefkósie). Část města patří Jižnímu Kypru, část severnímu. V obou dokonce platí jiné časové pásmo. Pro návštěvu severní části potřebujete pas, ale stojí to za to. Uvidíte tu například zachovalý turecký hostinec Büyük Han nebo Selimovu mešitu. Původně se jednalo o římsko-katolickou katedrálu, která byla v době osmanské nadvlády přeměněna na mešitu.


Město Nikósie zdobí i turecký hostinec Büyük Han. Zdroj: Shutterstock

I na Severním Kypru najdete kvalitní hotely s prvotřídními služby. „Doporučuji hotel Kaya Artemis Resort, který leží na krásné písčité pláži a má svůj vlastní aquapark. Navíc se nachází v blízkosti malebné vesničky Bafra,“ říká Lenka Pátek z CK Blue Style.

Publikováno na: