Investice, kterou máte na očích

V současné době poznamenané zejména vysokou inflací a nejistotou na akciových trzích je vhodné se poohlížet po alternativních investičních příležitostech, které pomáhají uchovávat a případně i zvyšovat hodnotu peněz. Není proto náhodou, že se sběratelské předměty těší ve světě i u nás stále větší oblibě. Ještě před několika lety u nás nakupovali umění především sběratelé a znalci. Dnes se stávají umělecká díla atraktivní i pro širší finančně vzdělanou veřejnost.

Malým bonusem je pak to, že obraz nebo jiný umělecký předmět vás může potěšit i esteticky, což akcie moc nesvedou. Nicméně je pravda, že mnoho finančních expertů doporučuje pokládat investici do umění za doplňkovou a vkládat do ní jen část portfolia. Investice do umění se nemusí nutně počítat v milionech. Smysluplně investovat se může začít na podstatně nižších částkách. Bez ohledu na cenu je vždy potřeba vyhledávat kvalitu a výjimečnost za odpovídající cenu.

Příležitost pro sběratele i investory pořídit si umělecké dílo nabízejí aukce renomovaných aukční síní. Poslední květnovou neděli proběhne již 89. aukce Galerie KODL. Dražit se bude současně i online na webu Artslimit.com. S díly se zájemci mohou seznámit na květnové předaukční výstavě. Vybírat mohou z děl, jejichž vyvolávací částky se pohybují v širokém rozpětí od třiceti tisíc korun až do několika milionů. 

Budou se dražit dvě úžasné poválečné práce Toyen. Obdivovatelé výtvarného umění se mohou těšit také na několik olejů Emila Filly a Václava Špály, konvolut francouzských Radimských nebo špičková díla Mařákovy školy. Představí se i tři práce Františka Muziky nebo obraz Josefa Čapka. Nechybí ani malebné práce Josefa Lady. Velmi zajímavá je galerijní ukázka několika děl přímo z ateliéru Josefa Lieslera a druhou polovinu 20. století završí dvě olejomalby Mikuláše Medka, vkusná abstrakce Josefa Šímy a dvě ukázky z tvorby Theodora Pištěka. Celou kolekci pak doplňují práce jedenácti současníků, které budou draženy v rámci charitativní aukce pro Centrum Paraple.