Kaňonem řeky Tary s Kudrnou – jednoduše a pocitově

Když jsem byl požádán, abych napsal něco o splutí kaňonu řeky Tary, který jsme si minulý rok s kamarády vybrali jako zlatý hřeb léta, byl jsem potěšen. Zároveň jsem se tohoto úkolu i trochu bál, neboť jsem si uvědomoval, jak těžké je slovy popsat jedno z nejkrásnějších a nejpodnětnějších míst, kde jsem za svůj krátký, ale zcestovalý život byl.

O kráse tohoto místa vypovídá snad i účast v celosvětové soutěži o 7 divů přírodního světa. V ní kaňon Tary reprezentoval přírodní krásu Černé Hory a bojoval o hlasy s takovými stálicemi světové přírodní scény, jako jsou Mount Everest, Niagarské vodopády nebo Grand Canyon.

Už i tento samotný fakt ve mně vzbuzoval velkou míru zvědavosti, když jsem si něco málo studoval o této řece, zařezané místy až 1300 metrů hluboko pod vrcholy blízkých hor. Hlavním důvodem, proč jsem však kamarády přesvědčil, byl tento obrázek, který mě natolik nadchl, že jsem jej prostě potřeboval vidět naživo. Nejlepší volbou, jak si toto místo užít „co nejlépe“ a neobdivovat jej pouze z krásného mostu nad kaňonem, bylo sjet řeku v úseku asi 60 km během dvou dnů.

Vzhledem k tomu, že to měla být první větší vodácká zkušenost poloviny účastníků naší výpravy, a při porovnání cenové kalkulace jízdy „na vlastní pěst“ se servisem cestovní kanceláře nebylo moc co řešit! Nechtěl bych zde sáhodlouze popisovat, co jsme dělali, to si přečtete v programu zájezdu, ale spíš naznačím, jak na mě místo působilo.

Jakmile naskočíte do loďky, stanete se nedílnou součástí krajiny, která byla miliony let formována, aby dala vzniknout milionům drobných potůčků, řinoucích se kolem vás zpoza nádherně zeleného lesa roztodivných tvarů. Vše kolem je plné sytých barev a vy si uvědomujete, že právě vjíždíte do přírodní krásy, kterou jen tak někde nezažijete.

V jednu chvíli se krásně nesete po tiše zurčícím proudu, zatímco obdivujete odlesk teplých slunečních paprsků na kapičkách vody ležících na bedrech čerstvě zeleného mechu, a dřív než se vzpamatujete, už vás žene proud do bílých studených peřejí. Zatímco zachraňujete foťák jednou rukou, druhou už už začínáte pádlovat, abyste dobře překonali válce zjevující se před vámi a neskončili v té nádherné studené ledničce pod vámi. A tak se to střídá po celé délce našeho putování tímto národním parkem.

Do Černé Hory se s CK Kudrna můžete podívat na těchto zájezdech.