Jak zajistit, aby bylo vaše dítě dostatečně chráněno před nadměrným slunečním zářením?

Hrozba slunečního záření

Některé negativní dopady UV záření na pokožku se neprojeví hned, ale s odstupem třeba i 10-20 let. Z nevědomosti si pak někteří mohou myslet, že ochrana kůže není důležitá, protože po každém spálení se přece kůže opět zregeneruje. Pokožka má však jen omezené regenerační schopnosti a každé spálení si dlouho pamatuje.

Jak chránit děti před účinky nadměrného slunečního záření?

Kůže kojenců a dětí do 3 let je tenčí, propustnější a nemá plně vyvinutý obranný systém, proto sluneční záření prostupuje hlouběji do pokožky. Zkrátka dětská kůže nemá takové bariérové funkce jako dospělý člověk.

Děti do 1 roku by se neměly vystavovat slunečnímu záření vůbec. Děti do 3 let pouze minimálně. Pokud musíte s malým dítětem na slunce, je důležité ho chránit oděvem, pokrývkou hlavy, slunečními brýlemi, dostatečným pitným režimem a opalovacím přípravkem určeným právě pro dětskou pokožku. Samozřejmostí by mělo být naprosté vyhýbání se slunečnímu záření mezi 11 a 15. hodinou, kdy dosahuje největší intenzity.

U dětí do 3 let by měly opalovací přípravky v ideálním případě obsahovat minerální (fyzikální) filtry, které je vhodné použít na všechny části těla, které nejsou kryty oděvem.

Příklady kosmetických přípravků pro malé děti:

Skinexpert by Dr. Max SOLAR Sun Lotion Kids SPF 50, mléko na opalování pro děti. Přípravek je testován na snášenlivost u dětí od narození. Obsahuje komplex aktivních látek včetně výtažku z mořské řasy (Laminaria ochroleuca), který pomáhá předcházet nepříznivým vlivům slunečního záření. Pro jemnou a citlivou pokožku dětí. Voděodolný.

Uriage Bébé minerální krém pro nejmenší SPF 50+ pro citlivou pokožku miminek od 3. měsíce. Přípravek je hypoalergenní, voděodolný, bez parfemace a konzervantů.

Uriage Bariésun Opalovací sprej pro děti SPF 50+ od 4 let, hypoalergenní, voděodolný, bez parfemace. Sluneční kosmetika značky Uriage obsahuje ve všech přípravcích termální vodu Uriage, která hydratuje a zklidňuje pokožku. Řada Uriage Bariésun zajišťuje vysokou ochranu proti UVA a UVB, chrání i tu nejcitlivější pokožku a zároveň poskytuje hydrataci a výživu.

Pečujte o pokožku i po opalování!

Po pobytu na slunci je třeba ošetřit pokožku přípravkem po opalování, a to i v případě, že nejeví známky začervenání. Pokožka bývá po vystavení slunci vysušená a citlivá, a je důležité ji dodat hydrataci a vhodnou výživu. (např. Dr. Max Panthenol, Skinexpert by Dr. Max SOLAR After Sun, Uriage Bébé Hydratační mléko).

Dbejte na pitný režim!

U dětí je důležité při vysokých teplotách dbát na dostatečný pitný režim a k pití je aktivně pobízet, aby se nepřehřály. Nezapomínejte, že by děti neměly být přímému slunci vystaveny cíleně, a vždy je chraňte vzdušným oblečením, pokrývkou hlavy, popř. slunečními brýlemi, a především vhodnou sluneční kosmetikou.

Jste těhotná? Dejte pozor na pigmentové skvrny!

V těhotenství je pokožka citlivější a náchylnější k nepříjemným pocitům způsobeným sluncem. Dochází k mnoha hormonálním změnám, které mohou mít vliv na kvalitu pleti a působením slunečního záření mohou vznikat pigmentové skvrny.

V období těhotenství proto doporučujeme používat přípravky s nejvyšším faktorem SPF 50+, a zároveň dodržovat zásady bezpečného pobytu na slunci, stejně tak dbát na dostatečnou hydrataci po pobytu na sluníčku.

Širokou nabídku sluneční kosmetiky najdete v lékárnách Dr. Max a na e-shopu www.drmax.cz.