Až 78 % českých žen si dá whisky s chutí

Co na whisky ženy říkají?

Světový den whisky přiměl Palírnu U Zeleného stromu k průzkumu s názvem „Ženy a whisky“. Stará žitná myslivecká z dílny této nejstarší palírny v Evropě je brána spíše jako alkohol pro muže, průzkum ale ukazuje, že se oblibě těší i u žen – 78 % z dotázaných ve věku od 18 do 65 let uvedlo, že whisky pije. Více než desetina žen se ztotožňuje s tím, že jsou znalkyněmi whisky. Ve společnosti si pak dá sklenku 33,5 %, v pohodlí domova 23 % a na návštěvě 21,5 % žen.

Jedinečná Stará žitná myslivecká

Jak dlouho ale trvá, než se prvotřídní whisky vůbec zrodí? Stará žitná myslivecká Selection potřebuje sedm let zrání ve vybraných dubových sudech. Jemné a ovocné chuti nabude v průběhu prvních čtyř. Další tři jsou určené pro zrání vybraných žitných destilátů, které po sedmi letech vykazují nádherně skloubenou a harmonickou chuť a vůni. Ženy její výjimečnost spatřují zejména v její výjimečně jemné chuti. Navíc voní po posečených žitných klasech a vanilce a nabízí sladké dokončení. Nejen díky tomu získala světová ocenění a zlaté medaile na mezinárodních degustačních soutěží


Zdroj: Palírna U Zeleného stromu a.s.


Jak správně degustovat whisky

Palírna U Zeleného stromu, která je nejstarší palírnou v Evropě, ví o degustaci whisky vše. Zde je krátký postup, jak v ideálním případě na to. Zásadou číslo jedna je volba sklenky – nejvhodnější je ta s tzv. tulipánovým tvarem a tenkou stěnou. Díky tomu si můžete vychutnat všechny chutě a vůně. Do sklenky nalijte asi 2 cl whisky o pokojové teplotě. Před samotným ochutnáním pomalu kružte sklenkou a pozorujte stékání nápoje až na dno.

Co se vůně týče, stačí si k destilátu přivonět s pootevřenými ústy. Jedině tak zaznamenáte všechna aromata. Rozpoznání kombinace chutí závisí na důkladném rozložení každého doušku. Díky tzv. poválení po jazyce ucítíte hořkost u kořene jazyka, sladkost na jeho špičce, slanost na předních okrajích a trpkost vzadu. Soustřeďte se a ucítíte i ty nejjemnější chutě. Věřte, že Stará žitná myslivecká Selection jich nabízí široké spektrum.

Na whisky si v každém případě udělejte příslušný čas, vychutnejte si ji, jak se patří, a pijte s rozumem.