Fotovoltaika: Ověřte si zázemí firmy, možnosti servisu a záruku

Fotovoltaika je skvělým řešením pro ty, kteří chtějí zvýšit energetickou soběstačnost své domácnosti a ušetřit za účty za elektřinu. Jak se vyznat ve změti nabídek a dodavatelů, radí Petr Částek, člen představenstva Columbus Energy: „Myslete na to, že fotovoltaika s vámi bude dalších třicet let a dodavatel tím pádem také. Je nutné zvážit hned několik kritérií, která vám v rozhodnutí pomůžou. Nenaleťte a vždy dodavatele řádně prověřte. Je to velká investice, tak ať se vám vyplatí.“ V Columbus Energy proto vytvořili manuál, který při výběru dodavatele má zájemcům pomoci.

Petr Částek, Zdroj: Columbus Energy a.s.

1. Nikdy neplaťte celou částku předem

Solidní dodavatel nikdy nevybírá celou částku předem. Standardním postupem je, že po podpisu smlouvy zákazník uhradí první zálohu. Druhá záloha se platí po získání smlouvy o připojení elektrárny k síti a začátku montáže a zbytek z celkové ceny se hradí teprve po předání hotového díla, kdy klient obdrží předávací protokol a revizní zprávu.

Cena fotovoltaického systému je samozřejmě důležitým faktorem při jeho výběru. Pamatujte ale, že jde o investici na dalších 30 let a drobné rozdíly v pořizovací ceně by neměly při výběru vhodného dodavatele hrát rozhodující roli. Nenechte se nachytat ani na podezřele nízkou cenu, protože byste nemuseli být spokojeni s finálními podmínkami.

2. Stabilní zázemí firmy

Při výběru dodavatele fotovoltaiky nezapomeňte zohlednit, jak dlouho na trhu funguje a jestli působí i v zahraničí. Důležitým faktorem je také počet již vyhotovených instalací. Columbus Energy se může opřít o know-how a stabilitu polské mateřské společnosti, která má za sebou již více než 65 000 instalací v Evropě. Je rovněž hrdým partnerem Svazu moderní energetiky, který sdružuje experty z oboru.

3. Ptejte se na servis a záruku

I přes to, že je fotovoltaika takřka bezúdržbovou technologii, pravidelná kontrola a servis jsou klíčem k předcházení vzniku potíží a zajištění co nejlepší funkčnosti. Pravidelný servis se doporučuje provádět jednou za rok. Před podpisem smlouvy je také důležité ověřit si, jakou záruku dodavatel nabízí na jednotlivé komponenty a jak reaguje na reklamace, například zdali dokáže vyměnit zařízení službou kus za kus. V Columbus Energy poskytují komplexní 10 až 15letou záruku na veškeré komponenty. Protože mají velké skladové zásoby, nebudete muset dlouze čekat na výměnu zařízení nebo vyřízení reklamace.

4. Kvalitní montáž

Fotovoltaika je velice bezpečná technologie, ale vlivem nekvalitní instalace hrozí, že po pár letech přestane fungovat. Pokud jsou nesprávně zapojené elektrické části, může dojít i ke vznícení. Vyberte si proto takovou firmu, která vám zajistí tu největší možnou bezpečnost. V Columbus Energy dbají na to, aby byla montáž provedena podle nejpřísnějších předpisů, a proto mají vlastní systém o 90 bodech, podle kterého každou instalaci kontrolují. Navíc svým zákazníkům nabízí paket Columbus Safe 2.0, díky kterému jsou dodatečně chráněny konektory MC4. V pouzdře je totiž samozhášecí páska, která chrání celou instalaci před požárem.

5. Kvalitní komponenty

Než podepíšete s firmou smlouvu, zkontrolujte si na jejich webových stránkách, jaké produkty a komponenty nabízí. Kvalita použitých součástí je klíčová pro správnou funkčnost a životnost celého fotovoltaického systému. Do kvality se vyplatí investovat.

6. Zjišťujte si zkušenosti

Při výběru dodavatele se zaměřte na jeho dosavadní zkušenosti a reference. Zkontrolujte, zda firma působí navenek důvěryhodně a zda má dostatek pozitivních referencí. Pokud firma dlouhodobě nekomunikuje nebo neodpovídá na zprávy a komentáře, pak je to znamením, že pravděpodobně nebude dostatečně komunikovat ani se svými zákazníky.

7. Certifikovaní a proškolení pracovníci

Důležitým faktorem při výběru spolehlivého dodavatele je i to, jaké certifikace a proškolení mají pracovníci. Ujistěte se, že ti, kteří by vám měli namontovat fotovoltaickou elektrárnu na vaši střechu, jsou dostatečně kvalifikovaní a splňují všechny požadavky pro práci s elektřinou a ve výškách.

8. Pomůže s dotací

Finanční podporu nabízí zájemcům o fotovoltaiku také stát. Dotace může pokrýt až 50 % vložených nákladů. S vyřízením dotace a dalšími administrativními kroky solidní dodavatelé zákazníkům pomůžou. Někteří dodavatelé jsou schopni zajistit i financování projektu.