Světový unikát ve Varech: Róbu z piva Pilsner Urquell vynesla Aňa Geislerová

První róba na světě vytvořená z piva Pilsner Urquell je naprostým unikátem. Její premiéra se odehrála na místě, na které se v jednu chvíli upírají všechny oči v Karlových Varech: na ikonickém červeném koberci plném hvězd. Šaty oblékla jedna z nejobsazovanějších českých hereček a milovnice Pilsner Urquell – Aňa Geislerová.

„Když se ke mně před několika měsíci ten nápad dostal, říkala jsem si ‚ajéjej‘, snad to nebude něco jako chodící člověk v půllitru, takový ten klasický sportovní maskot. Ale potom, co jsem viděla návrhy a zjistila, že má šaty na starosti Jakub Polanka, kterého dobře znám, nebylo proč váhat. Úplně jsem si samozřejmě nedovedla představit, co to bude za materiál. První kontakt s tkaninou byl zvláštní. Struktura je spíše jako umělá kůže, ale působí organicky, jako něco živého. Byla jsem velmi zvědavá, jak se vše bude vyvíjet a co z toho vznikne,“ svěřila se Aňa Geislerová.

Spojení kreativity a nejmodernějších technologií

Šaty by ale nevznikly bez kreativní idey jednoho z předních českých návrhářů, Jakuba Polanky. Ten strávil dlouhé týdny zkoumáním jedinečného materiálu a přemýšlením nad způsobem, jaké zpracování látky bude to pravé.

„Byl to živý, velmi interaktivní proces. Při testování najednou vidíte úžasný lesk, krásné odstíny, zajímavé průhlednosti a hledáte možnosti, jak s takovým materiálem pracovat. Souvisela s tím i technologická rešerše, spolu s laboratořemi ve Francii jsme vyzkoušeli asi 30 pojidel, abychom našli to, které bude nejlépe fungovat – nakonec jsme museli spojit několik technologií dohromady,“ popisuje Jakub Polanka. „Materiál je opravdu výjimečný, není nikde pravidelný, má určitou měkkost, přirovnal bych ho k něčemu mezi opálovitou koženkou a voskovaným papírem. Má úplně jiné fyzické i estetické vlastnosti než cokoli, s čím jsem se dřív setkal. Je opravdu specifický, a bylo třeba najít možnosti, jak ho nejlépe ztvárnit.“Aňa Geislerová v světově unikátní pivní róbě Pilsner Urquell (Zdroj: Plzeňský Prazdroj, a. s.)


Na unikátnosti šatům přidává i více než 4 000 ručně vysekaných koleček evokující bublinky v krémové pěně Pilsner Urquell. U kreativního procesu nechyběla také samotná Aňa Geislerová, jíž byly šaty ušité na míru. „Materiál šatů je velmi výjimečný materiál, a když ho neznáte, nevíte, jak se bude ve skutečnosti chovat. Bylo třeba všechno vyzkoušet,“ vysvětluje herečka. „Výsledek je krásný a nesmírně fotogenický. Jsem velmi spokojená. Róba je krásná sama o sobě, a k tomu se přidává originální příběh materiálu. Šaty jsou křehké, působí étericky, podle mě byly připravené zazářit.“ Dále dodává, že největší výzvou pro ni bylo nezakopnout na červeném koberci a že celý projekt byl velkým zážitkem: „Cítím se poctěna, že jsem to mohla být já. Ze spolupráce s Pilsner Urquell jsem nadšená. Kdyby to byla jiná žena, tak bych té dotyčné absolutně záviděla. Velmi si toho vážím.“


Festivalový večírek ve stylu nejlepších bublinek Pilsner Urquell (Zdroj: Plzeňský Prazdroj, a. s.)


Jak tedy samotná výroba látky probíhala?

Během tří měsíců se v laboratořích Nanollose vyrábělo 15 metrů unikátního organického materiálu. Vědci k jeho vytvoření použili přibližně 300 litrů piva Pilsner Urquell, které bylo obohaceno speciální bakterií. Po „sklizni“ materiálu následovaly různé procesy od zesvětlování, změkčování až po vysoušení. Vznikl tak přírodní polymer podobný bavlně. Výsledná látka se opatrně zabalila a poslala nazpět do Evropy, aby z ní Jakub Polanka vytvořil skvost, který jsme mohli vidět na červeném koberci.

Tím ale příběh o šatech z piva Pilsner Urquell nekončí. Róba má i charitativní přesah. Pilsner Urquell již 11 let pravidelně podporuje Centrum Paraple a za tuto dobu přispěl na jeho konto více než 20 miliony korun. Právě tyto šaty budou hlavním předmětem letošní, již tradiční charitativní aukce.

Do aukce se můžete zapojit i vy a mít tak světový unikát doma. Podpoříte tak Centrum Paraple, které neúnavně pečuje o své klienty. Do aukce se můžete registrovat na webu www.aukce.pilsner-urquell.cz a v pravý čas obdržíte veškeré informace o jejím průběhu.


Hana Vágnerová nám ukázala, že ty nejlepší bublinky ve Varech jsou ty od Pilsner Urquell! (Zdroj: Plzeňský Prazdroj, a. s.)