Chytré brýle – naděje pro děti, které špatně vidí do dálky

V dětství vede k rozvoji krátkozrakosti neboli myopie kromě genetické predispozice z rodiny i špatný životní styl. Venku za denního světla a na čerstvém vzduchu jsme málo, u obrazovek naopak čím dál víc. Děti podle odborníků „trčí“ až moc u telefonů, tabletů nebo počítačů. Pokud v rodině někdo nosí či nosil brýle, riziko, že se stejný problém bude týkat i vašich dětí, je tedy bohužel velké.

Své by o tom mohla vyprávět například Jana. Kvůli krátkozrakosti nosí brýle od svých 11 let. Jen zoufale sledovala, jak jí počet dioptrií narůstal. „Na konci základky jsem měla 4 mínusové dioptrie, na střední už 8, teď mám 11. Z brýlí jsem byla jako dítě nešťastná, obrečela jsem to. Kvůli sportu i sebevědomí pak pro mě byly záchranou kontaktní čočky. Teď to střídám.“ 

Zdroj: HOYA / MiOSMART

U svých dětí nechtěla nic podcenit a stav jejich zraku s dětskou lékařkou pečlivě hlídala. „Doufala jsem, že se dětem zrak nezhorší. Bohužel synovi musel lékař předepsat 0,5 dioptrie, viděl špatně na tabuli. Také v 11 letech jako mě.“ 

Janě se ulevilo, dnes už jsou možnosti řešení myopie dětí přece jen lepší než kdysi. Klasické dioptrické brýle neumí s progresí krátkozrakosti nic dělat, pouze korigují viděný obraz. Zkušený optik Janě pro syna doporučil novinku – brýlové čočky Miyosmart. Ty dokáží zhoršování zraku výrazně zpomalit. Někdy dokonce i zastavit.

Tyto „chytré“ brýlové čočky jsou naprosto revoluční. Dětem jednak zostřují vidění a poskytují příjemný zrakový komfort, navíc díky unikátní technologii stimulují oko tak, že rozvoj myopie pomáhají zpomalit.

Zdroj: HOYA/MiOSMART

„Vybrali jsme parádní obroučky a má v nich tyhle speciální čočky. Cena je oproti obyčejným brýlím vyšší, ale jestli synovi bude Miyosmart fungovat, tak mu dioptrie nebudou tolik přibývat a vyplatí se to. Nebudeme muset každý rok kupovat nová brýlová skla. Já jsem za svůj život dala do brýlí tolik peněz, že tato investice je to nejmenší, co pro syna můžu udělat. Jako matka věřím, že mu tím pomůžu a nebude mít jednou tolik dioptrií jako já.“

Nejen pro Janu je tento průlomový úspěch vědy skvělá zpráva. Jedno by ale nemělo zapadnout. Kromě nejmodernějších možností léčby může každý rodič přispět ke zdraví svých dětí i tím, že je bude z digitálního světa vyhánět co nejvíc ven.   

Publikováno na: