Českem na kole. Tipy na rodinné výlety za přírodou i památkami

Procházka, která stojí za to

Rádi poznáváte krásy přírody na vlastní pěst? Obujte si kvalitní boty a vyrazte na Cestu česko-polského přátelství. Pěší turistiku po hřebenovce Krkonoš si užijete na délce 28 kilometrů. Trasa začíná v západních Krkonoších rozcestí na u Vosecké boudy. Po celou dobu budete mít před očima krásy Krkonoš. Než si vyšlápnete, můžete se občerstvit ve Vosecké boudě.

Pohyb pro každého

Královéhradecký kraj se pyšní nejen turistickými trasami, ale i množstvím kvalitních cyklostezek. Dobře upravený asfalt vám umožní příjemnou jízdu nenáročným terénem. Šlapání na kole si tak užijí i cyklisté, kterým prudké kopce dávají dost zabrat. Navíc si při pohybu vychutnají přenádherné výhledy na okolní krajinu.

Pro rodiny s dětmi je ideální krátká trasa po zámecké cyklostezce podél řeky Orlice. Měří jen 18 kilometrů, takže ji zvládnou i ti nejmenší. Startuje v Lípě nad Orlicí, vede Česticemi a končí v Častolovicích. Cyklovýlet můžete spojit i s kulturním zážitkem. Za prohlídku stojí krásný častolovický zámek. Užijete si i park s minizoo. Další zámek stojí v nedalekém Kostelci nad Orlicí. Děti se můžou vydovádět na přilehlém dětském hřišti u Toniovy kavárny. Během cesty narazíte i na renesanční zámek v Doudlebách nad Orlicí nebo zámek Potštejn. Na konci trasy se nezapomeňte osvěžit v lokálním minipivovaru CLOCK.


Trutnov trails (Zdroj: Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu)


Tip: V Krkonoších využijte cyklobusy. Dostanete se tak i do míst, kam by vám normálně nestačily síly. V Královéhradeckém kraji jezdí do 30. září pravidelné víkendové linky.

Skvělé stezky pro zkušené cyklisty

Velmi oblíbenou cyklostezkou je ta, která vede z Hradce Králové do Kuksu. Třicet kilometrů trasy vám uteče jako voda, jelikož vede rovnou krajinou podél Labe. Navíc je tato trasa plná zastávek, kde si můžete odpočinout a nabrat další síly. Nejprve můžete zastavit ve Smiřicích, kde na vás čeká posilnění ve venkovní restauraci. Poblíž také stojí barokní kaple Zjevení Páně, která stojí za vidění. Po cestě si můžete udělat pauzu i v Josefově a Jaroměři. Nevynechte ani nově zrekonstruovaný barokní hospitál Kuks. Na děti na stezce čeká interaktivní expozice loutek, na milovníky starých dobrých časů zase muzeum veteránů. Navštívit můžete také muzeum cyklistiky v Žirči. Po výstavě se stavte na něco dobrého v blízké Bylinkové kavárně.

Jestli krátké vzdálenosti zvládnete raz dva, je potřeba víc šlápnout do pedálů. To vám umožní náročnější trasy v Jestřebích horách a stezky nad Trutnovem. Ty se dělí do 5 stupňů podle obtížnosti. Prověříte tu své horské kolo i schopnosti. Užijete si kameny, skály i mostky.


Cyklostezka Kuks (Zdroj: Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu)


Nejkrásnější výhledy jsou ze skal

Královéhradecký kraj má co nabídnout i horolezcům. Právě v tomto kraji jsou jedny z nejlepších lezeckých oblastí v Česku. Ideálně se vydejte do Adršpašských nebo Teplických skal. V Teplicích nad Metují se mimo jiné koná Mezinárodní horolezecký filmový festival, který potěší každého sportovce.


Horolezectví v Adršpachu (Zdroj: Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu)


Adrenalin na vodě

Do Královéhradeckého kraje míří pravidelně i vodáci. Užívají si jízdu na Divoké Orlici, která nabízí ideální podmínky pro mnoho vodních sportů. Surfování nebo jachting si vyzkoušíte třeba na Rozkoši. Wake park s vodními vleky a nejrůznějšími překážkami zase čeká v Cable Wake Parku Hradec Králové. K využití je i plně vybavená půjčovna, takže na dovolenou nemusíte zbytečně brát vybavení s sebou.


Wakeboarding (Zdroj: Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu)


Věděli jste, že…

…parádní golf si zahrajete v golfovém klubu Mladé Buky? Zážitek z koňského sedla vám zase zaručí jízdárna Hejtmánkovice.

Utopte starosti v průzračné vodě

Česko sice nemá moře, na druhou stranu nabízí spoustu vodních pokladů, o kterých málokdo ví. Jedním z nich je i rekreační osada Dachova s průzračně čistým přírodním koupalištěm, které připomíná prvorepublikovou plovárnu. Poblíž stojí i staročeská hospůdka, kde se můžete najíst, a také hotel, kde můžete přenocovat. Další přírodní koupaliště, Lesní plovárna Sejfy, se nachází na kraji Krkonošského národního parku a je obklopeno krásným fotogenickým prostředím.


Publikováno na: