Nejhezčí české cyklostezky. Tady to milují dospělí i děti

Pane hejtmane, turistická sezóna je již v plném proudu. Jaké další tipy na trávení dovolené v Ústeckém kraji byste měl?

Například kulturně založeným cestovatelům nabízí program na celé týdny zdejší hrady a zámky. Házmburk, Ploskovice, Libochovice a mnohé další vás spolehlivě přenesou do pohádkového světa. Speciálně musím zmínit svou srdeční záležitost, pevnostní město Terezín. Pro milovníky starých pevností, katakomb a vojenské historie je to místo, které nesmí minout. My se při lákání návštěvníků zaměřujeme především na dobu vzniku a primární určení celého města, tedy jako vojenské pevnosti. Procházka podzemními chodbami jen za svitu lucerny za doprovodu vojáka v dobové uniformě se může zařadit k vrcholům zážitkové turistiky. A k tomu si přidejte naši památku zapsanou na seznam UNESCO, Hornickou krajinu Krušnohoří.


Házmburk (Zdroj: Shutterstock.com)


Jaký největší tahák máte pro rodiny s dětmi?

Náš kraj je velmi rozmanitý a jeho velkou výhodou je, že není ještě tak známý, abyste se tu potkali s půlkou republiky. Proto je tu nabídka aktivit a krásných míst velice široká. Pokud mám ale vybrat zábavu pro děti, musím začít s našimi třemi zoologickými zahradami. Zoopark v Chomutově patří mezi vůbec nejnavštěvovanější místa v kraji, je to velká zahrada parkového typu a s možností safari přímo mezi zvířaty. V Ústí nad Labem zase najdete atraktivní africké savce, jako jsou žirafy, lvi a gepardi. A zahrada v Děčíně není sice velká, ale má úžasnou lesní atmosféru a spoustu vyžití pro děti.

A co pro aktivně a sportovně orientované rodiny?

Populární rodinou zábavou je cykloturistika. A Ústecký kraj má pro cyklisty zajímavé možnosti. Třeba cykloregion Krušné hory nabízí desítky kilometrů tras po hřebenech hor, trial parky pro adrenalinové nadšence. Ale rodinám bych spíš doporučil Labskou stezku, která patří mezi evropskou špičku dálkových tras a vede krásným údolím podél řeky. Terén je nenáročný, většina stezky je vedená mimo silnice, i malé děti tu jízdu zvládnou. A když to zkombinujete třeba s vyjížďkou lodí po Labi nebo s projížďkou jednou z našich nostalgických vlakových linek, užijí si takový výlet úplně všichni.

Teď jsme určitě navnadili sportovce. Ale co ti, kteří jsou spíš kulturně založení?

Mohl bych tu teď jmenovat hrady a zámky, kterých je v našem kraji spousta. Nebo poslat děti po stopách míst, která znají z filmů a pohádek, ať už to jsou Ploskovice, Tisá, zubrnický skanzen nebo třeba Dolský mlýn v srdci Národního parku České Švýcarsko. Ale pojďme na to odjinud. V Krupce a na Mědníku můžete navštívit nejen muzeum, ale zajít přímo do zachovalé štoly a nakouknout do podmínek, za jakých se tu po staletí získávaly vzácné kovy. Pro děti to bude úžasný zážitek, při kterém se navíc něco nového a zajímavého dozvědí.


Hřebenovka Českým Švýcarskem (Zdroj: Ústecký kraj)


Je v Ústeckém kraji pro letošní rok v turistické nabídce nějaká úplná novinka?

Máme novinku, i když se vlastně vracíme k něčemu tradičnímu. Letos se podařilo doznačit a slavnostně otevřít Hřebenovku Českým Švýcarskem. Navazuje na historickou hřebenovku z Aše na Ještěd. Ta naše měří sto kilometrů a vede z Petrovic v Krušných horách přes Děčínský Sněžník a ta nejkrásnější i méně známá místa Labských pískovců a Českého Švýcarska až do Lužických hor na hranici s Libereckým krajem. Máme k ní slogan 1 000 krás na 100 kilometrech a myslím, že je opravdu výstižný. K Hřebenovce je speciální web www.hrebenovka.com se spoustou dalších tipů a návrhem rozdělení na šest etap. Ale nebojte se, můžete si vybrat jen malou část, nebo si naplánovat několikadenní výlet podle vlastních sil. V každém případě si túru po Hřebenovce užijete.


Příprava olympijského festivalu na jezeře Most (Zdroj: Ústecký kraj)


Měl byste nějaký závěrečný tip pro každého?

Rozhodně bych chtěl už teď upozornit na něco velkého, co nás čeká příští léto. Milovníci sportu jistě vědí, že v roce 2024 proběhnou Olympijské hry v Paříži. A právě Ústecký kraj, konkrétně jezero Most, se stane hostitelem největší doprovodné akce – Olympijského festivalu. Na jezeře vyroste areál se spoustou zábavy pro každého. Budete si tu moct vyzkoušet nejrůznější sporty, zahrát si a zasoutěžit, potkat se s našimi úspěšnými olympioniky, sledovat přenosy, zahrají tu známé kapely. Taková akce určitě přiláká spoustu návštěvníků z celé republiky a řada z nich se určitě podívá ještě na jiná zajímavá místa. Pro náš kraj to bude velká reklama.