V případě běžných domácností najdete na trhu nabídky nižší i o 23 % u elektřiny a o 42 % u plynu. Výhodné ceníky jsou v tuto chvíli určené zejména novým zákazníkům. „Ceny na burze klesají a dodavatelé přichází se zajímavými cenovými nabídkami. Pokud je nabídka opravdu výhodná, nebál bych se uzavřít smlouvu s fixací ceny na 12 i na 24 měsíců,“ říká Roman Šmíd, ředitel maloodběru společnosti epet, která je z hlediska objemu dodávaných energií největším alternativním dodavatelem na českém trhu.
Podle informací od společnosti epet mohou ceny ještě cca do poloviny roku 2023 mírně klesat, pak zůstanou nějakou dobu beze změny a další výraznější pokles se dá očekávat až okolo roku 2025. „Samozřejmě zde nejsou zohledněny případy, kdy by trh opět ovlivnily nějaké nečekané externí faktory,“ dodává Šmíd.
S ohledem na dynamiku celého trhu s energiemi, kterou jsme zažili v posledních letech, může být nyní fixace výhodným krokem.
Například u ceníku FIX 12 od společnosti epet si mohou zákazníci již teď sjednat cenu elektřiny 3 849 Kč za 1 MWh, která je o 1 151 Kč nižší, než je vládou stanovený cenový strop (bez DPH). Pokud bydlíte v běžném bytě s průměrnou roční spotřebou 5 MWh, v následujících 12 měsících tak při stále stejné spotřebě ušetříte 5 755 Kč bez DPH, tj. 6 963 Kč s DPH.
V případě plynu si mohou sjednat zákazníci cenu 1 449 Kč s DPH za 1 MWh, která je o 1 051 Kč nižší, než je vládou stanovený cenový strop (bez DPH). Běžná domácnost s plynovým vytápěním a průměrnou roční spotřebou 18 MWh tak ušetří v následujících 12 měsících při stále stejné spotřebě 18 918 Kč bez DPH, tj. 22 890 Kč s DPH.
Pokud vás zajímá úspora pro váš konkrétní případ, výši roční spotřeby vaší domácnosti najdete v ročním vyúčtování dodávek za energie od svého stávajícího dodavatele. Pak už se stačí jenom poohlédnout po trhu po výhodnější nabídce.