Chcete pracovat na světových projektech? S technickým vzděláním máte šanci

Jděte tam, kde se budete rozvíjet

Je jedno, zda jste nováček, který právě skončil školu, nebo jste se rozhodli pro kariérní změnu. V první řadě byste měli vědět, jaká bude vaše pracovní náplň a jak vám firma pomůže s vaším zapracováním. Pokud vám co nejdříve svěří zajímavé úkoly, budete se profesně rozvíjet, zvyšovat svou kvalifikaci a tím i svou hodnotu na pracovním trhu.

Bleskový start kariéry můžete zažít například v Operačním centru ABB v Ostravě, Plzni a Brně, kde i na nováčky čekají překvapivé příležitosti. O tom vypráví třeba vývojář Petr, který nastoupil do Operačního centra v Ostravě v roce 2015 na pozici SW Engineer. „Hned od počátku jsem měl k sobě kolegu, který mi pomáhal. Co mě překvapilo, bylo to, že jsem nastoupil 1. května a už 1. června jsem letěl na měsíc do Spojených států. Bylo to pro mě velmi obohacující, protože jsem poznal nové lidi, nová místa a mohl jsem vidět ten projekt naživo.“


Zdroj: ABB s.r.o.


Pomoc při startu je důležitá

Pro nováčky rozhodně není snadné zorientovat se v novém prostředí a úkolech. Pokud však zaměstnanec dostane příležitost i podporu a rozhodne se ji na 100 % využít, v dobře nastavené firemní kultuře by nemělo nic stát v cestě jeho kariérnímu postupu. S tím má dobrou zkušenost například Dorota, která je součástí ABB od února 2020.

„Nastoupila jsem na pozici Junior Recruiter, kdy jsem pomáhala náborářům s náborem nových zaměstnanců. Po roce jsem dostala příležitost pracovat jako Recruiter a na této pozici jsem byla odpovědná za nábor nových zaměstnanců do Operačního centra Evropa společnosti ABB. Po roce a půl se objevila příležitost přihlásit se na pozici HR Generalist. Prošla jsem interním výběrovým řízením a tuto pozici získala.“ I když Dorota přiznává, že nová role pro ni zpočátku byla velkou výzvou, dnes ji tato různorodá práce velmi naplňuje.


Zdroj: ABB s.r.o.


Cesta z Česka ke světovým projektům

Motivovaní uchazeči s technickým vzděláním se mohou i prostřednictvím českých poboček velkých společností dostat k unikátním světovým projektům. Tak jako v Operačním centru ABB v České republice, které se podílí třeba na softwarových řešeních a systémech pro ropné plošiny, překladiště či největší světové lodě a aktuálně hledá 100 nových kolegů a kolegyň na nejrůznější technické, ale i některé netechnické pozice.

Práce v nadnárodní společnosti samozřejmě vyžaduje znalost angličtiny a ochotu cestovat, zaměstnanci na oplátku získávají nedocenitelné zahraniční zkušenosti. „Do Operačního centra jsem nastoupil na pozici inženýra pro uvádění do provozu řídicích systémů ABB pro tepelné elektrárny. Díky této pozici jsem v prvních 5 letech v ABB procestoval takřka celý svět,“ říká Lukáš, který dodnes rád vzpomíná na svou první tříměsíční služební cestu do Brazílie. 


Zdroj: ABB s.r.o.

Čas na rodinu, koníčky i relax

 „Někdy bylo opravdu náročné skloubit osobní život a aktivity, obzvláště v zahraničí při uvádění do provozu," přiznává Lukáš, který nyní působí na pozici System Team Leader a hektické časy plné zahraničních výjezdů vyměnil za klidnější fázi kariéry. Má na starosti menší tým, který se zabývá přípravou virtuálního prostředí pro instalaci řídicích systémů ABB. „Dnes je to úplně jinak. Jsem převážně v Plzni, mám rodinu, stavíme si vlastní bydlení a dbám na to, aby má práce byla oddělená od mého soukromého života a udržoval jsem mezi oběma určitou rovnováhu. A zatím se mi to tak i daří.“

Work-life balance neboli možnost skloubit pracovní a osobní život je další klíčovou otázkou, kterou byste měli s personalisty předem probrat. Nabízí firma možnost pracovat na home office? Jaká je pracovní doba? Pracuje se hekticky a ve stresu? Možná nakonec zjistíte, že otevřený přístup a pohodovou atmosféru vám dokáže nabídnout nejen malý podnik či start-up, ale i korporát. Vše je totiž jako vždy o lidech, a tak i ve velké firmě můžete najít skvělou partu kolegů a nadřízené, kteří berou ohled na vaši životní situaci a potřeby.Publikováno na: