Na kolik vás vyjde jedno sprchování a jak na něm v létě ušetřit?

Kolik stojí ohřev teplé vody?

Jedním z největších "žroutů” teplé vody bývá sprcha, kterou si dopřáváme alespoň jednou denně. Češi si běžně dopřávají sprchu o teplotě 38 °C a stráví v ní průměrně 5 minut.

Abychom vám ukázali, jak spočítat cenu jednoho sprchování, nevyhneme se troše techniky a lehkému počítání. Ale nebojte se, na modelovém příkladu pro čtyřčlennou rodinu vám ukážeme jednoduchý vzorec, který si následně budete moc sami přizpůsobit na jakoukoliv domácnost.

„Pro náš modelový příklad budeme počítat s průměrnou spotřebou 50 litrů vody na osobu. To proto, že za minutu nám obvykle sprchou proteče 10 litrů vody. Musíme zároveň počítat s tím, že spotřeba energie na ohřev teplé vody je vždy závislá na teplotě vstupující studené vody, na požadované výstupní teplotě a na celkové spotřebě vody,“ vysvětluje k výpočtu David Šafránek, vedoucí technického oddělení ve společnosti STIEBEL ELTRON.

A teď počty. Když se budeme sprchovat například 5 minut sprchou, ze které bude vytékat teplá voda o teplotě 38 °C a celkově spotřebujeme 50 litrů vody při teplotě vody z vodovodního řadu 10 °C, tak pro ohřev této vody dle vzorečku ve vedlejším boxu spotřebujeme 1,63 kWh. Jak vidíme, spotřeba energie na sprchování tak přímo závisí na délce sprchování a teplotě teplé vody.

A kolik to všechno stojí a jak ušetřit?

Konečně se dostáváme ke konkrétnější představě toho, kolik nás jedna sprcha stojí. Průměrná cena energie pro ohřev teplé vody je 6 Kč za kWh z elektrické sítě a 3 Kč za kWh z plynu. Máme-li tedy sprchu ohřívanou průtokovým ohřívačem vody, tak rodina za ohřev vody elektřinou zaplatí 39,06 Kč a plynem 19,53 Kč denně.

Dalším efektivnějším způsobem, jak ušetřit na energiích za sprchování teplou vodou, jsou tepelná čerpadla pro ohřev teplé vody. Tato tepelná čerpadla spotřebovávají méně než třetinu energie oproti klasickým ohřívačům. U domácnosti bývá roční úspora při použití tepelného čerpadla pro ohřev teplé vody vyšší než 13 tisíc korun. Podívejte se na nabídku tepelných čerpadel společnosti STIEBEL ELTRON a připravte svou domácnost na udržitelnou budoucnost.