Park obklopující barokní zámek ve Veltrusech patří k nejrozlehlejším u nás a vy nebudete vědět, jestli v něm dřív obdivovat krásnou zeleň či některou z alegorických soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Od počátku byl budován s velkolepou koncepcí. Budete-li mít štěstí, potkáte daňka, srnce, zajíce či místní bažanty.
Středočeská centrála cestovního ruchu
Empírový zámek Kačinu obklopuje rozsáhlý park, který je dokonce starší než někdejší chotkovské sídlo samotné. Jeho projekt vytvořil proslulý botanik a ředitel císařské zahrady vídeňského Schönbrunnu Nikolas Joseph von Jacquin. Budete žasnout nad štíhlými zámeckými sloupy i cizokrajnými dřevinami.
V zámeckém parku Loučeň na vás čeká jedenáct unikátních labyrintů a bludišť. Objevíte bludiště buxusové, tisové, dlážděné, palisádové i provazové, světelný labyrint, travnatý, kamenný, pískovcový, písmenkový i prstový. Všechny jsou zábavné, magické a mají zázračnou schopnost dobíjet ztracenou energii, ať už k nim zamíří velcí nebo malí návštěvníci.
Elegantní zámek Jemniště obklopuje zahrada s romantickým parkem, kde se i v drsných povahách probudí skrytá romantická duše. Původní pravidelná francouzská zahrada byla založena kolem roku 1725 Františkem Trauttmansdorffem, posléze byla upravena a rozšířena o přírodně krajinářský park. Od jara do podzimu ho oživují květy trvalek, růží a nižších dřevin, v zimním období vyniknou zakrslé jedlovce, borovice a cypříšky.
Středočeská centrála cestovního ruchu
Kolem zámku ve Vlašimi se rozprostírá jeden z nejkrásnějších parků v Čechách. Přírodně-krajinářský park je plný dochovaných drobných staveb, propojených naučnou stezkou. Ta návštěvníky provede i kolem šestnácti informačních tabulí s řadou zajímavostí o přírodních i architektonických zajímavostech zámeckého parku. Zdejší čínský pavilon byste rozhodně neměli minout.
Působivých zámeckých parků je ve středních Čechách mnohem víc. Inspirujte se na www.strednicechy.cz.