7 tipů, jak mít zelenější domácnost ještě dnes. Příroda vám poděkuje

Udržitelnější provoz domácnosti přitom nemusí být ani složitý, ani časově či finančně náročný. Nemusíte totiž najednou změnit úplně všechno.

Hlídejte spotřebu energií a vody

Pro začátek stačí třeba neplýtvat energiemi. Můžete například nahradit staré žárovky úspornějšími LED zdroji a zhasínat světlo v místnostech, kde zrovna nepobýváte. Zkontrolujte, zda vám dobře těsní okna, aby vám neunikalo teplo, a v zimě obytné místnosti nepřetápějte. A pokud budete kupovat novou pračku nebo jiný spotřebič, zvolte přístroj s nízkou spotřebou elektřiny.

Šetřete také pitnou vodou. Žijeme sice v zemi, kde je zatím tato cenná tekutina bez problémů dostupná, ale za pár let to může být jinak. Když si čistíte zuby nebo myjete nádobí, nechte vodu téct jen po nezbytně nutnou dobu.


Zdroj: dm drogerie markt s.r.o.


Nakupujte šetrné přípravky

Vybírejte si čisticí prostředky, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Znamená to, že jsou bez přidaných barviv a konzervačních látek i bez parfemace a že dobře fungují také při nižších teplotách. Máte-li doma myčku nádobí, vyzkoušejte třeba Denkmit nature tablety do myčky (30 ks za 89,90 Kč), které všechny tyto požadavky splňují. Navíc dokážou skvěle rozpustit vápenaté usazeniny i zamezit tvorbě zákalu na skle.

Ekologické produkty upřednostňujte i při nákupu kosmetiky. V přípravcích by neměly být škodlivé chemikálie, které neprospívají vašemu tělu ani životnímu prostředí. S čistým svědomím můžete koupit produkt, který je označen jako neutrální k životnímu prostředí. Jeho výroba je totiž maximálně šetrná, stejně jako jeho složení. Příkladem může být alverde Pro Climate ústní voda (500 ml za 89,90 Kč) bez alkoholu s bio meduňkou, fluoridem, přírodním betainem a svěží příchutí máty.


Zdroj: dm drogerie markt s.r.o.


Ekologické by měly být zejména ty kosmetické přípravky, které nakupujete a používáte nejčastěji, jako jsou mýdla, šampony a krémy. Zmizí tak nejen vaše výčitky svědomí, že při sprchování do přírody vypouštíte další chemikálie, ale zbavíte se i nejrůznějších problémů s pokožkou. Pro osoby s citlivou pletí je pak používání takových produktů nutností. Vhodná je pro ně například alverde Sensitiv mycí pěna bio vilín & bio heřmánek (150 ml za 79,90 Kč). Díky složení s výtažkem z listu vilínu a heřmánku z kontrolovaného ekologického zemědělství citlivou pleť jemně, ale důkladně vyčistí a osvěží, aniž by ji vysušovala.

Snižte množství odpadu

Myslete také na množství odpadu, které vaše domácnost produkuje. Snažte se v co největší míře třídit. Papírem ani jinými surovinami neplýtvejte. To se týká například i toaletního papíru. Levné produkty nemusí být ty nejlepší – nekvalitního, slabého papíru, který se při použití trhá, nakonec spotřebujete mnohem více, takže víc utratíte, a ještě naděláte víc odpadu.

Kvalitní toaletní papír vám vydrží déle, jeho použití je komfortnější a příroda vám poděkuje. Pokud bude mít navíc recyklovaný obal, je to další výhoda. Například Sanft&Sicher toaletní papír 3vrstvý recyklovaný (1 600 útržků za 69,90 Kč) má obal s obsahem nejméně 70 % recyklovaného materiálu. Toaletní papír Sanft&Sicher je obzvláště silný, měkký a jemný k pokožce a odolný proti roztržení.

Zdroj: dm drogerie markt s.r.o.

O kousek zelenější domácnost každý den

Svou domácnost můžete nechat zezelenat jednoduše při každém nákupu. Vaše malá, ale častá rozhodnutí ve prospěch přírody přinesou mnoho užitku. Vyhněte se produktům s nadměrným množstvím obalů z plastů a zvolte raději produkty, které mají obal z recyklovaného materiálu. Lze také nakupovat do opakovaně plnitelných lahví, což dnes umožňují i některé obchodní řetězce, například dm drogerie. Ve vybraných prodejnách dm naleznete plnicí stanice se stáčenou ekodrogerií. Lahev si koupíte pouze při prvním nákupu a pak ji už jen doplňujete. Také opakovaně použitelná plátěná nákupní taška by už měla být samozřejmostí pro každého, komu záleží na naší planetě.

Nechce se vám pročítat sáhodlouhé popisy, ale přesto byste chtěli nakupovat ekologicky šetrné produkty, které přispívají k udržitelnosti? I na to už někteří obchodníci myslí. V dm drogerii poznáte všechny takové produkty podle zelené cenovky. Na stránkách společnosti najdete i spoustu dalších tipů, jak mít zelenější životní styl i domácnost.