Jak to udělat, aby dítě rádo četlo? Zkuste tyhle triky

Čím dřív, tím líp

Máte doma miminko? Říkáte si, že je na knížky ještě malé? Není! Předčítat můžete klidně novorozenci, kterému bude navíc úplně jedno, o čem čtete. Vezměte si svoji oblíbenou knížku nebo knížku staršího sourozence, pohodlně se spolu posaďte a čtěte si nahlas. Mrňouskovi stačí slyšet váš hlas.

Hlavně spolu

Batole vyžaduje vaši nepřetržitou pozornost? Využijte čas ke čtení a prohlížení knih. Do dětských ručiček to chce pevné listy a obrázky, to je jasné. Velkým hitem jsou hledací knížky. Žádný text, jen velkoformátové ilustrace, ve kterých můžete hledat klidně hodiny a pořád nacházet nové věci. Super pro děti, které se nevědomky učí, super pro maminky, které se neustálým listováním stejnou knihou neunudí.

NÁŠ TIP: Rok na horách

Leporelo z oblíbené série vezme děti a rodiče na výlet do hor. Jak to vypadá na horách v létě, co se děje v zimě a jak tyto proměny prožívají zvířátka? Doporučujeme dětem od 2 let. A klidně si knížku přibalte do batůžku na výlet, možná se vám bude hodit při pozorování přírody.

Zdroj: Nakladatelství Host


Pořád dokola princezny, popeláři, zvířátka? Využijte toho!

Už máte doma školkáčka, ale na společné čtení si ještě nezvykl? Vytáhněte silné zbraně: to, co ho právě nejvíc baví. Miluje bagry? Kupte knížku o stavebních strojích. Hraje si pořád na princezny? Vyberte tu nejrůžovější a nejtřpytivější knížku, jakou v knihkupectví najdete. Baví je tajemství a kouzla? Vytaste se s knihou o čarování. To by v tom byl čert, aby se na ni vaše děti nechytly.

NÁŠ TIP: Hrozálie se chce stát čarodějnicí

Proč všechny holčičky chtějí být princezna Elsa, když Anna je stejně hezká, a k tomu ještě o dost vtipnější? Přece proto, že Elsa umí čarovat! Magie, kouzla, tajemství… to je zaručené lákadlo. A v této knížce ho dostanete vrchovatě. Doporučujeme na společné předčítání i na první čtení začínajících čtenářů.

Zdroj: Nakladatelství Host


Čtěte si vy, dítě to okopíruje

Žádný nátlak ještě nikdy nefungoval. No tak, běž si číst. Proč si nečteš? Přečti mi něco! Tímhle děti vážně nenadchnete. Ale co kdybyste jim ukázali, že pro vás je čtení zábava a příjemně strávený čas? Uvařte si čaj nebo kafe, pohodlně se usaďte v křesle a otevřete si knihu. Čím častěji vás vaše malá „kopírka“ uvidí, tím větší je šance, že se k vám jednoho dne přidá.

Puberta se blíží, všechno je trapné!

Nedá se nic dělat, sebevětší snaze o výchovu knihomila dá období dospívání zabrat. A že je to s výběrem témat pro puberťáky fakt složité? Nevěšte hlavu! Zkuste se zaměřit na to, abyste dětem pomocí knihy ukázali, že víte, co je zajímá nebo trápí. Hledejte hlavní hrdiny, se kterými se vaše děti můžou ztotožnit. Pohádaly se s kamarády? Jsou terčem posměchu? Nebo naopak třídě šéfují? Nic nenuťte, nechte knížku nenápadně položenou na psacím stole a vyčkávejte. Třeba po pár dnech zjistíte, že kniha změnila místo nebo v ní přibyla záložka.

NÁŠ TIP: Prázdniny za všechny prachy

Vyrůstat v době sociálních sítí je výzva. Musíš vypadat dobře, musíš mít ty „správné“ přátele a musíš mít cool plány na léto. Ale co když nic z toho nemáš? Tahle kniha se jednoduše povedla! Dejte ji do rukou dětem okolo jedenácti let, je v ní všechno: vztahy, sociální sítě, vyloučení i sebepřijetí.

Zdroj: Nakladatelství Host


Chcete se dozvědět více o knihách v našich tipech? Čtěte zde.