Trpěl Mozart Tourretovým syndromem? 7 bizarních faktů a mýtů o salcburském géniovi

Genialita a šílenství jdou často ruku v ruce, a proto není překvapením, že nejvýznamnější hudební génius západního světa byl tak trochu blázen. Během svého krátkého života tento rodák ze Salcburku složil neuvěřitelné množství symfonií, komorních her i oper. Chlubit se ale také může pěknou řádkou groteskních kousků.

•      Mozart měl nadlidské hudební nadání, skládat začal už v 5 letech

Jeho schopnost vystupovat a komponovat složité skladby ve věku, kdy většina dětí zápasí se čtením knih, je až těžko uvěřitelná. Například takový Goethe viděl Mozarta vystupovat ve věku 7 let a porovnal jeho genialitu se Shakespearem. Polovinu svých symfonií napsal ve věku mezi 8 až 19 lety, byl také schopen si poslechnout koncert a poté ho z paměti celý zapsat.

•      Požádal o ruku dívku, kterou sotva poznal. Poté si vzal její sestru

Ve 21 letech se Mozart setkal s německou operní zpěvačkou Aloysií Weberovou a jejími třemi sestrami. Aloysie byla krásná 16letá dívka a Mozart ji krátce po setkání požádal o ruku i přesto, že měl málo co nabídnout. Byl nezaměstnaný a snažil se najít práci v Mannheimu. Řekla mu, že návrh zváží. Později si ale vzala vysokého pohledného herce a Mozart se musel spokojit s její sestrou, které v té době bylo 14 nebo 15 let.

•      Miloval vulgarismy

Když zrovna nepsal jednu ze svých 600 skladeb, psal nekonečné množství sprostých dopisů své 19leté sestřenici Marii Anně, do které se údajně zamiloval. Texty byly jednoduše zrýmované a neuvěřitelně vulgární. Podobné dopisy psal údajně i své matce, která to považovala za ohromnou zábavu a odepisovala ve stejném duchu.

•      Trpěl bizarními posedlostmi týkajícími se jeho ženy

Některé zdroje naznačují, že Mozart trpěl typickými příznaky obsedantně-kompulzivní poruchy. Byl posedlý různými objekty, myšlenkami a opakováním určitých rituálů. V dopisech své ženě vyjadřoval iracionální strach z jejího opouštění domova, posílal jí často zprávy jako „Nikdy se nechoď ven sama procházet, děsí mě to“ a „Prosím, nechoď dnes do kasina a nemyj se.“

•      Jeho chování mohlo být důsledkem Tourettova syndromu

Mozart byl v populární literatuře popsán jako zvláštní, ale milý člověk, který se občas projevoval dětinským nebo nezodpovědným chováním. Ve skutečnosti Mozartovo chování naznačuje, že měl Tourretův syndrom neboli nedobrovolné vykřikování obscénních slov. Jeho švagr Joseph Lange tvrdil, že Mozart byl nejhorším člověkem v době, kdy byl plně zaměstnán důležitým dílem. Záchvaty tvořivosti u něj střídaly náhlé výbuchy vulgárních frází.

•      Žebral o peníze u lidí, kteří věděli, že je bohatý

Mozart trávil většinu svého dospělého života tím, že se snažil vypůjčit si peníze od přátel, sponzorů a vydavatelů. V populární kultuře je často zobrazován jako chudobný, hladovějící umělec, závislý na dobré vůli. Jak se ale ukázalo, nebyla to úplně pravda. Mozartovy časté žádosti o peníze se odehrávaly především v době, kdy vydělával 10 000 zlatých ročně, což byla částka, kterou se řadil mezi nejbohatších 5 procent pracujících.

•      Mozart žije dál. V Salcburku je téměř nemožné se před ním schovat

Epicentrem Amadeových melodií není žádné jiné město než rakouský Salcburk, v němž génius 27. ledna 1756 přišel na svět. V jeho rodném bytě je dnes umístěno muzeum s takovými skvosty, jako jsou Mozartovy dětské housle, clavichord, kladívkový klavír, rodinné portréty nebo třeba sbírka již zmíněných dopisů. Město svého „Wolfíka“ bezmezně miluje a stále oslavuje, na běžného smrtelníka tak při návštěvě dýchne punc Mozartovy nesmrtelnosti. Ať už byl tento excentrický skladatel jakýkoliv, je jasné, že jeho odkaz bude žít věčně.

Tento článek vznikl ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.