5 důvodů, proč NEjezdit na kole po Rakousku

Jste nadšenými fanoušky jízdních kol a přemýšlíte tedy o cyklistické dovolené? Pravděpodobně tak ze všech stran slýcháte o Rakousku a jeho majestátních horských vrcholech, jezer s křišťálovou vodou a nádherné přírodě. Není však všechno tak, jak se prezentuje v médiích a i tento zdánlivý ráj skrývá svá úskalí. Tady je 5 důvodů, proč do Rakouska na kola rozhodně nejezdit.

•       Rakousko má snad více cyklotras než silnic

Pokud jste zvyklí brázdit české silnice, nebude pro vás ježdění po Rakousku na kole žádný adrenalin. Cyklostezky v Rakousku slouží opravdu jen pro cyklisty a jsou jedněmi z nejlepších v Evropě: rovné, upravené a přehledně značené. Nějaké napínavé uhýbání před dírami v asfaltu, vdechování výfukových plynů či ztrácení se ve slepých ulicích padá ze hry. Navíc vás cyklostezky provedou jen samými úchvatnými scenériemi, takže hrozí nebezpečí, že samým úžasem spadnete z kola.

•       Sníh z vrcholků neroztaje ani v létě

Podnebí je v Rakousku mírné, což v překladu znamená ani příliš horké, ani příliš studené. Klidně tedy můžete strávit celý den brázděním hor bez přílišného pocení, a zároveň se večer osvěžit v jezeře bez toho, aniž byste umrzli. Na vrcholcích hor ale můžete i v létě narazit na zbytky sněhu, kterého má přece každý po té nekonečné zimě plné zuby! Navíc se sluníčko od sněhu odráží, takže hrozí, že se opálíte. Bez opalovacího krému tedy ani ránu.

•       Pivo a hory vůbec nejdou dohromady. Navíc přiberete

Rakouské pivo je výborné, nějaké posedávání na vrcholku hory s úchvatným výhledem a sluncem v zádech k sobě ale vůbec nepasuje. Pivo se přece pije jenom v hospodě. Do té sice můžete zamířit v některých z malebných rakouských vesniček, výběr jídla a zákusků je tady ale téměř nekonečný. Nejen, že si nebudete moct vybrat, je také i dost možné, že se z návštěvy tohoto gastronomického ráje vrátíte širší než vyšší.

•       Lidé jsou tak milí a slušní, že se za sebe budete stydět

Až se na rakouském venkově pro všechnu tu krásu ztratíte, dost možná narazíte na usměvavé lidi, kteří vám moc rádi poradí kudy kam. To může být v některých situacích lehce dotěrné, zvlášť když vám třeba i nabídnou pomoc s opravou kola a ještě vás večer pozvou na pivo. Zachovat si českou nevrlost je v takových situacích obtížné, dobrá nálada dokáže vyvolat pocity viny a v některých případech je i nakažlivá. Tady se usmívají snad i krávy, které vám sem tam přejdou přes cestu.

•       Už se nikdy nebudete chtít vrátit

Rozkošné vesničky se zachovalými venkovskými stavbami v gotickém stylu jsou v Rakousku naprosto idylické. Je tedy možné, že vás natolik uhranou a vám už se nebude chtít zpátky domů. Přidejte k tomu majestátné Alpy, průzračná jezera, nekonečné pláně a jste ztraceni. Rakousko vás svou krásou pohltí a ukáže alternativní způsob trávení dovolené. Co hůř, možná nabídne úplně jiný pohled na život. Vrátíte se odpočatí, svěží, nabití pozitivní energií tak, že ji budete chtít i rozdávat. Začnete se usmívat na lidi v autobuse a pomáhat stařenkám s nákupem. Už nikdy nebudete stejní.

Pokud vás ani tento článek neodradil, přesvědčte se sami

Cyklistické vyjížďky, které organizuje skupina „Radtouren in Österreich“, návštěvníkům nabízejí možnost poznat přírodu a kulturu země ze zpomalené, mírné a pohodové perspektivy. Jejich trasy vedou na místa, která často nejsou dostupná autem, například chráněná oblast Natura 2000 nebo další místa ležící mimo vyšlapané cesty.

Tento článek vznikl ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.