Jak poznat, kdo má na trhu nejlevnější energii?

Velcí dodavatelé energií se letos rozhodli, že zdraží elektřinu. Nastal proto nejlepší čas podívat se na to, jestli je zrovna váš produkt stále ten výhodný. Ale jak to poznat?

Úvahy o změně dodavatele by měly být promyšlené a člověk by tuto důležitou změnu neměl udělat zbrkle. Prvním krokem k tomuto rozhodnutí může být porovnání cen prostřednictvím kalkulaček, které jsou zdarma dostupné na internetu.

Přehledná data o nabídce na trhu

Cenových kalkulaček, které srovnávají nabídku na trhu, je v České republice spousta, určitě jich existuje kolem dvacítky. Do kvalitního srovnávače si může zákazník zadat množství parametrů, podle nichž se rozhoduje: lze si vybrat typ odběru, území, kde žijete, spotřebu, ale také si porovnat produktem, který již využíváte s dalšími srovnatelnými nabídkami.

Nejlépe je využít kalkulaček, které jsou k dispozici na internetových stránkách Energetického regulačního úřadu či na webovém portálu TZB-info.cz. Ty poskytují objektivní srovnání podle předem daných kritérií. K posouzení finanční výhodnosti vždy budete potřebovat fakturu posledního vyúčtování, ze které zjistíte vaši spotřebu a tarif.

Je nejlevnější nejvýhodnější? Může být!

Ne vždy přitom platí, že první nabídka, která vypadá jako nejvýhodnější, je opravdu ta nejlepší – současně ale je pravda, že opravdu nejvýhodnější být může. Je dobré se podívat rovněž na další informace, které tyto srovnávače rovněž uvádějí, jako např. konkrétní podmínky vybraného produktu, typ smlouvy, sankce za předčasné ukončení smlouvy, poplatky za doplňkové služby či různé bonusové programy. Právě tyto detaily mohou hrát poměrně významnou roli.

A pokud vás nějaká nabídka zaujala, dalším krokem bude kontaktování vybraného dodavatele. Solidního dodavatele můžete kontaktovat telefonicky, emailem nebo osobně třeba v zákaznickém centru. Ta však nejsou v každém městě, tudíž někteří dodavatelé také nabízejí komfortní návštěvu svých obchodních zástupců přímo v domácnosti – to se může hodit, zejména pokud je vaše bydlení něčím netypické nebo raději vše chcete probrat v klidu osobně.

Je vybraná firma solidní?

Finanční úspora je bezesporu tím klíčovým motivem, proč se poohlédnout po jiném dodavateli. Vedle ceny je ale dobré se podívat i na kvalitu služeb, zákaznický servis nebo třeba na to, jestli přeplatek dostanete zpět na účet.

Vůbec tedy není špatný nápad zajít se podívat na specializovaná diskuzní fóra (např. na cenyenergie.cz), kde se lidé vyjadřují k cenám energií jednotlivých dodavatelů, mnohdy tam najdete cenné osobní zkušenosti s tím, jestli není v smlouvě nějaký háček, případně zkušenosti s tím, jak takové jednání o výši cen vypadá.

„Měli jsme s nimi schůzku, čekala jsem, že nás hned ze začátku budou tlačit, ale chtěli jsme si to nejdřív vyzkoušet a zjistit informace, který jsme si pak odnesli i domů ještě k promyšlení, další schůzka se nesla v podobném duchu, ale na ní už jsme se dohodli a smlouvu podepsali. Pocit z toho celého máme dobrý,” dočtete se například o přechodu k Bohemia Energy.

A co plyn?

U plynu je situace velmi podobná jako u elektřiny. Také zde je základem, aby kalkulačka byla objektivní, tedy aby nebyla spojená s žádným konkrétním subjektem. Je třeba si rovněž uvědomit, že žádný kalkulátor nedokáže zcela přesně spočítat roční náklady v konkrétním odběrném místě. Srovnání je tedy do jisté míry vždy pouze orientační, určitě ale najdete dodavatele, který bude vyhovovat právě vašim potřebám a požadavkům. Trocha aktivity v tomto směru se tak zcela jistě vyplatí.