Přejít k Bohemia Energy se vyplatí: na rozdíl od jiných elektřinu nezdražuje

První polovina letošního roku přinesla špatnou zprávu statisícům českých domácností – řada dodavatelů energií totiž oznámila zdražování.

Od začátku června tak stoupne účet za elektřinu všem domácnostem, které odebírají elektřinu od společnosti ČEZ, ale nemají ceny zafixované. Už na začátku roku zdražil elektřinu také E.ON a navýšení cen už zvažuje také Pražská energetika.

Proč ceny stoupají?

Cena silové elektřiny na velkoobchodních trzích meziročně vzrostla zhruba o třetinu a bohužel i v letošním roce nadále poměrně strmě roste. Jak se budou koncové ceny u domácností vyvíjet v tomto roce, záleží na tom, jak mají dodavatelé zajištěný nákup energií, a také, jak se bude chovat konkurence.

To jistě není potěšující zpráva. Češi se ale dokáží adaptovat – jen za první čtyři měsíce letošního roku změnilo dodavatele elektřiny téměř 120 000 domácností, dalších téměř 90 000 lidí vyměnilo dodavatele plynu. Vypadá to, že konečně se i Češi učí reagovat na zdražování energií pružně tím, že odejdou k jinému dodavateli, který nezdražuje.                                                                                             

Kdo hledá, najde

Rozhodně na trhu můžete stále najít dodavatele, se kterými můžete za energie ušetřit. To potvrzuje například Bohemia Energy. „My nyní změnu cen neplánujeme. Zákazníkům jsme pro letošní rok ponechali ceny na úrovni loňského roku. Mají tak jedny z nejvýhodnějších cen. Ročně mohou ušetřit i více než jednu zálohovou platbu,“ říká Hana Novotná, mluvčí Bohemia Energy.

Kolik můžete změnou svého dodavatele elektřinu či plynu ušetřit, zjistíte jednoduše a zdarma v kalkulačkách dostupných na internetu. Potřebovat k tomu budete poslední vyúčtování, ze kterého zjistíte všechny údaje potřebné pro porovnání. Pokud je nechcete studovat, stačí fakturu vyfotit mobilem a poslat vybranému dodavateli. Ten už si vše zajistí sám, a když se vám jeho návrh zalíbí, bude tak mít i většinu údajů pro vyhotovení smlouvy.

Řada lidí se obává, že se jedná o složitý proces a že čas, který by tomu museli věnovat, nestojí za to. Přitom změna dodavatele je velmi jednoduchý proces. Důležité je vybrat si spolehlivou firmu, které stačí dát plnou moc a vše vyřídí za vás. Solidní firma s vámi komunikuje, má webové stránky, zákaznickou linku, odpoví vám na mail. Aby si firma takový servis mohla dovolit, musí mít dostatečný počet zákazníků. Dovede vám pak nabídnout i další služby, které vám pomohou ušetřit.

Buďte aktivní

Český energetický trh je otevřený a vysoce konkurenční a zákazník z toho může těžit. Již řadu let má možnost využívat zajímavých nabídek, které dodavatelé nabízejí. Základem je však být v tomto směru alespoň trochu aktivní. Těch pět minut, které změně dodavatele energií budete věnovat, se vám bohatě vyplatí, a pak už můžete začít plánovat, jak s ušetřeními penězi naložíte.