Něco pro horolezce: Jak si užít Alpy i mimo zimní sezónu?

Hory. Pravděpodobně nejmajestátnější útvary planety Země lákají lidstvo již odnepaměti. Pohled na jejich rozeklané štíty nás dokáže zanechat v úžasu a vyvolat pocit pokory a úcty k přírodě. Co je ale na nich tak fascinujícího, že se každý rok tisíce nadšenců z měst vydávají strávit svých pár dní dovolené lezením na vrcholky, jen aby se po jejich zdolání zase vydali zpátky dolů? 

Fotky ze samé špičky hory vypadají úžasně, každému je ale jasné, že to, co tomu předcházelo, už tak krásné a snadné být nemuselo. Proč se dobrovolně mučit šplháním někam, kde strávíme pár minut? Je tím, co nás žene do hor, adrenalin a touha po dobrodružství, či pocit, že jsme proti nim tak malí?

Lezení po horách učí trpělivosti, vytrvalosti a vděku

Šplhání na vrchol je vyčerpávající, úmorné a testuje nejen fyzické, ale i psychické možnosti. Odhodlat se k výšlapu dokáže téměř každý, nevzdat to v půli cesty už ale něco znamená. Až vám po šesti hodinách stoupání na spalujícím slunci dojde voda, naučíte se vážit si maličkostí, které jste dříve považovali za samozřejmost. A když pak narazíte na horský pramen, pravděpodobně to bude nejlepší voda, kterou jste kdy pili. Ve městech, kde můžeme mít téměř všechno, na co si vzpomeneme, je dobré si připomenout, co je v životě opravdu důležité a jak málo stačí k tomu, abychom o to přišli.

Zdravotní benefity jsou nezměrné

Nejenže díky lezení rostou svaly a buduje se kondice, na vrcholcích také nikdy nenajdete McDonald´s (díky bohu). Budete si muset sbalit vlastní svačinu a možná zjistíte, že nezdravé jídlo vás nejenom nezasytí a nedodá vám energii, ale dokonce vás naopak unaví. Vyšší nadmořská výška dá také zabrat plicím, které se tak stanou výkonnější.

Vzbudí ve vás touhu ochraňovat přírodu

Až uvidíte, jak vypadají místa nedotknutá člověkem, pochopíte, proč je potřeba je chránit, a třeba budete chtít pomoci i sami. Představa, že by se lidská činnost měla dostat i na špičky ledovců, se vám začne protivit. Konečně pochopíte, proč je v národních parcích tolik pravidel a pokuty za jejich porušování tak vysoké. A možná, až si příště budete chtít po cestě do práce zkrátit cestu přes trávník, si to rozmyslíte.

Uvidíte místa, která mnohým zůstanou skryta

Asi každý z nás fantazíruje nad fotkami jezer v Argentině, sopek na Islandu či pohoří v Tibetu s přáním jednou tato místa navštívit. Méně už je lidí, kteří sny opravdu přemění ve skutečnost. Vědomí toho, že jste se dostali na místa, jejichž přístup vyžaduje úsilí a vytrvání, je jedinečné. A až se vás jednou někdo bude ptát, proč to děláte, můžete odpovědět citátem Jacka Kerouaca: „Protože na konci života nebudeš vzpomínat na to, jak jsi seděl v kanceláři nebo sekal zahradu. Takže zvedni zadek a zdolej tu zatracenou horu.“ Vzpomínky a zážitky vám (kromě Alzheimera) nikdo nevezme.

Uvědomíme si, že nezdoláváte kopce, ale především sami sebe

Hory vám připomenou, jak malí jste ve skutečnosti nejenom vy, ale i vaše problémy. Život sám o sobě je jako výšlap na horu, není to o vrcholu, ale o cestě. A je jedno, jestli se snažíte pokořit Mount Everest nebo Sněžku – každý kopec je jedinečný, každá trasa skýtá jiná překvapení a každý vrchol se počítá.

Saalbach Hinterglemm – jedna z nejpříjemnějších oblastí v Alpách

Za přírodními krásami nemusíte cestovat do dalekých zemí a drahých destinací, ani několik životů by totiž nestačilo na dokonalé prozkoumání rakouských Alp. Kultura, která k nim patří, je jedinečná. Rakušané si svých hor velmi váží, milují je a dávají to světu okázale na odiv.

Letní dovolená v Saalbach Hinterglemmu představuje rozmanité atrakce a nepřeberné možnosti pohybu na čerstvém vzduchu pro turisty, bikery i rodiny. Příjemné vycházky, náročné výpravy do hor, single tracky, downhill, ale také zábava v údolí.

Saalbach Hinterglemm je oblíbeným „základním táborem“ pro výpravy do okolních hor. Ať už se jedná o mírné kopce zelených hor Pinzgauer Grasbergen nebo o strmé vrcholy Kitzbühelských Alp. Turisté zde mají k dispozici 400 km značených tras. Zdatní horalové se mohou vydat na výpravu k sedmi vrcholům Seven Summits nebo na novou dálkovou stezku Home of Lässig Walk v závěru údolí Saalbachu Hinterglemmu.

Na malé i velké návštěvníky čeká spousta zábavy jako například dobrodružná trasa Berg Kodok, tematický vodní park Teufelswasser, stezka v korunách stromů s 200 metrů dlouhým mostem zavěšeným vysoko nad údolím a mnoho dalšího.