Máte rádi adrenalin? Vyzkoušejte oblíbené via ferraty

Horolezci, horolezkyně, horolezčata. Kdo může ferraty lézt?

Ferraty se nacházejí někde mezi vysokohorskou turistikou a horolezectvím. Jsou to zajištěné cesty, opatřené fixními ocelovými lany nebo žebříky. Díky tomu máte možnost navštívit místa, kam byste se jinak nedostali. Nemusíte zrovna trávit každý týden na stěně, abyste ferraty zvládli. Jejich velkou výhodou je, že mají různé stupně obtížnosti. Od těch nejlehčích až po extrémně náročné. Vybrat si tedy může každý podle své fyzické kondice a horských dovedností. I tak se ale nedoporučuje lézt bez jakékoli zkušenosti. Pokud patříte mezi ferratové „panny“, vezměte si s sebou na začátku raději zkušeného parťáka nebo průvodce. Nestává se to příliš často, ale i tady už párkrát došlo k nepříjemným pádům, které skončily smrtí nebo v lepším případě pouze zkaženou dovolenou.

Pozor na bouřky a závratě

Pokud trpíte závratěmi a dělá se vám špatně i na Petřínské rozhledně, na ferraty zapomeňte. Vždy by mělo jít o především o nezapomenutelný zážitek, a to v kladném slova smyslu.Jestli je něco na horách opravdu nebezpečné, jsou to bouřky. Pokud vás totiž nějaká potká během vaší cesty, může to být hodně, hodně nepříjemné. Kovová lana jsou perfektní hromosvod a věřte, že na skále opravdu není kam utéct. Jestli k tomu začne pršet, voda utvoří ideální cestu pro elektřinu po celé skalní stěně a vy se ocitnete v pasti. Nepodceňujte tedy v žádném případě předpovědi počasí a rady zkušených horalů. Mnoho lidí už na to doplatilo.

Jak se na ferraty vybavit

Počítejte s tím, že nejdete na nedělní výlet na Sněžku. Pro zdolávání těchto horských terénů je pořádná výbava nutností. K minimálnímu základu patří helma, rukavice, sedák a kvalitní tlumič pádu. Určitě se vám také bude hodit čelovka pro večerní sestupy a základní lékárnička. Do batohu přibalte náhradní funkční oblečení a nepromokavou bundu. Na horách se může počasí změnit doslova během pár minut. I když se chystáte na lehčí cestu, vždy obujte pevné pohorky. Pořádné boty jsou do hor základ!

Alpské ferraty jsou nej!

Moderně vedené a pravidelně udržované via ferraty v Alpách jsou opravdu nádherné a přinášejí těm, kteří jimi stoupají do výšek, skutečně nezapomenutelné zážitky. Mezi jednu z nejvyhledávanějších oblastí patří Solná komora (Salzkammergut) v Salcbursku. Ohromí vás svou čistou přírodou, překrásnými horami, divokými lesy a několika jezery s křišťálově čistou vodou. Ze tří světových stran je dokonale obklopena horskými masivy. Najdete zde spoustu perfektně značených turistických tras a okruhů všech stupňů obtížnosti. Součástí bohaté nabídky sportovních aktivit je v Solné komoře a v jejích 10 regionech velký výběr ferrat. Díky bohaté nabídce tras všech náročností si zde každý přijde na své. Podle stupnice obtížnosti si každý může vybrat tu pravou variantu. K dispozici jsou úrovně s označením od „A“ (snadné) až po „F“ (extrémně náročné). Samozřejmostí jsou i výborně vyškolení horští průvodci.

Ferraty „skoro“ pro všechny. Vybírejte podle obtížnosti

A – lehké

Dostatečné množství úchytů a stup, mírně nakloněný a trochu strmý terén, pouze krátká svislá místa. Vhodné pro začátečníky.

Okruh „mamutích ferrat“; Grünau im Almtal

B – střední

Mírně strmý terén. Občas zde bývají krátké namáhavější úseky. Na ferratě se vyskytují dobrá místa k odpočinku.

Ferrata Brustwand; Strobl

Okruh „mamutích ferrat“; Grünau im Almtal

Leadership ferrata; Bad Goisern am Hallstättersee

Ferrata „Kukaččí hnízdo“ Krippenstein; Obertraun

Ferrata SOPHIE; Loser; Altaussee

Ferrata pro děti od 7 let: Max & Moritz ferrata pro děti a mládež; Gosau

Ferrata Dachstein Krippenstein; Obertraun

Ferrata Katrin; Bad Ischl

Ferrata přátel přírody na Traunsteinu; Gmunden

Trail hory a jezero, Etapa 12: Gosau-Hintertal – Hallstatt; Gosau

C – obtížné

Strmé skalní terény s vertikálními částečně exponovanými místy. Umělé zajištění (chyty a stupy) jsou menší. Časté jsou náročné pasáže vyžadující sílu. Odpočívadla jsou malá, ale jsou k dispozici.

Ferrata Brustwand; Strobl

Okruh„mamutích ferrat“; Grünau im Almtal

Ferrata Věčná stěna; Bad Goisern am Hallstättersee

Leadership ferrata; Bad Goisern am Hallstättersee

Ferrata Echernwand; Hallstatt

Ferrata u Gosausee; Gosau

Ferrata SOPHIE; Loser; Altaussee

Ferrata Outlaw – Kleiner Krippenstein; Obertraun

Ferrata Alberfeldkogel – Feuerkogel; Ebensee

Ferrata Dachstein Krippenstein; Obertraun

Ferrata se soutěskou Törl; Bad Goisern am Hallstättersee

Ferrata Schmied; Gosau

Ferrata Dračí stěna; St. Lorenz am Mondsee

Ferrata Hochkogel; Toten Gebirge; Ebensee

Ferrata „Gamsblick“; Tauplitz

Cesta kozorožců na Schöberl; Obertraun

D – velmi obtížné

Velmi strmý skalní terén, místy kolmé partie, místy dokonce převislé. Méně příležitostí k odpočinku. Velmi dobrá kondice a horolezecké zkušenosti jsou zde nezbytné.

Okruh „mamutích ferrat“; Grünau im Almtal

Loser – panoramatická ferrata „SISI“; Altaussee

Ferrata Echernwand; Hallstatt

Ferrata Postalm C/D; Strobl

Ferrata Traunsee – Traunstein; Gmunden

Ferrata u Atterského jezera Mahdlgupf; Steinbach am Attersee

Bert-Rinesch ferrata; Hinterstoder

Ferrata Jezerní stěna; Hallstatt

TASSILO-ferrata na Schermbergu – Grünau im Almtal

Ferrata Wildkar; Hallstatt

E – extrémní

Extrémní skalnatý terén s převislými místy a minimem přirozených stupů. Žádné příležitosti k odpočinku, pouze v horolezeckém sedáku. Nejtěžší místa vyžadují použití horolezecké techniky nebo velkou sílu v rukách. Velmi dobrá kondice a horolezecké zkušenosti jsou nezbytné.

Ferrata Dachstein Krippenstein; Obertraun

F – extrémně obtížné

Terén je převislý a nachází se zde celá řada horolezeckých pasáží. Doporučuje se mít s sebou jisticí lano. Pád do horolezeckého sedáku není vyloučen a další pokračování může být obtížné.