Když podvýživa útočí

Křehkost a podvýživa, to jsou dva stavy, které ohrožují většinu českých seniorů a které mají velký vliv na kvalitu jejich života. V podstatě se jedná o spojené nádoby, jedno s druhým souvisí. Výsledkem je ztráta soběstačnosti a větší či úplná závislost na pomoci okolí. Prevence a cesta k nápravě? Správná, kvalitní a pestrá strava - rohlík k obědu rozhodně nestačí. Jak se stravovat správně radí portál Výživa seniorů.

Cesta k nápravě

Kvalitní a bohatá strava je cestou, jak křehkost zmírnit. Měla by být bohatá na bílkoviny, senioři mají totiž vyšší nárok na jejich příjem než mladší lidé (1,2 g bílkovin/kg váhy/den). Právě nedostatečný příjem bílkovin má často za následek úbytek svalstva a větší závislost na pomoci druhých.  Jak by tedy strava seniora měla vypadat? Musí být pestrá, vyvážená, co se poměru bílkovin, sacharidů a tuků týká a také podávána v menších porcích vícekrát denně.   

Jen rohlík s bílou kávou nestačí

Senioři často říkají, že nemají hlad nebo že jim stačí málo. Často to může být zapříčiněno problémy s chrupem, jindy ztrátou pocitu hladu, nechutenstvím způsobeným zdravotními problémy, omezením dle užívaných léků nebo finanční situací.  To vše jsou důvody, které vedou ke křehkosti a podvýživě, které mají za následek třeba oslabení imunity či delší čas rekonvalescence po úrazu nebo lékařském zákroku. Na stravu je třeba dbát v každém věku, v tom seniorském obzvláště. „Se stoupajícím věkem klesá pocit hladu i žízně. A ač senioři říkají, že jim toho například k obědu stačí málo, že toho již tolik nesnědí, je třeba pamatovat, že tělo potřebuje denně dostat určité množství živin. Strava má velký vliv na fyzickou i psychickou kondici a jde ruku v ruce s vitalitou. I ve zralém věku, a řekla bych, že zejména ve zralém věku, je pro kvalitu života důležitá dobrá kondice a zdraví,“ říká přední česká gerontoložka docentka Iva Holmerová.

Problémy s příjmem potravy?

Mají vaši blízcí problémy s příjmem potravy, a ačkoliv se snaží, nezvládnou přijmout denní doporučenou dávku živin a vitamínů? Nevěšte hlavu. Existuje totiž cesta, jak tělu dodat vše, co potřebuje bez toho, abyste své blízké nutili k jídlu. Touto cestou je klinická výživa, o které se můžete poradit s lékařem, nutričním terapeutem nebo lékárníkem.

Jde o tekuté přípravky, díky nimž veškeré doporučené množství látek přijmete pohodlnou formou. Tekutá výživa je speciálně vyvinutá pro pacienty se zvýšenou potřebou energie a nedostatečným příjmem potravy. Může sloužit jako částečná nebo úplná náhrada stravy. Má vysoký podíl energie, je zdrojem kvalitních bílkovin a tělu dodá vyvážený poměr cukrů, tuků, vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. Nemusíte se bát, že Vašim blízkým brzy přestane chutnat, nebo že se jí „přepijí“, je totiž dostupná v různých příchutích a lze ji použít i při vaření. O stravě byste se měli poradit s lékařem nebo nutričním terapeutem, pomoci Vám mohou i odborné stránky jako třeba www.vyzivasenioru.cz.