První krůčky do vodičky, inspirujte se s expertkou

Už jste zkoušeli dětské vaničky? Společně s plaveckou školičkou AquaBella v Poděbradech a novými jednorázovými kalhotkovými plenkami Pampers Splashers na plavání se jim podíváme trochu blíže na zoubek. Věděli jste, že tzv. „vaničkování“ můžete se svými miminkem provozovat takřka bezprostředně po narození? Inspirujte se expertkou.

Pro první krůčky miminka do vodičky můžeme vyzkoušet vaničky. „Je to jedna z mála aktivit, kterou můžeme s miminkem provozovat i krátce po narození. Miminko dáváme do vody, která je pitná, bez chlóru a se stejnou teplotou, na kterou je zvyklé z domova. Díky vaničkování miminko navracíme do prostředí, které zná z nitroděložního vývoje“, říká MUDr. Pavla Loudová, ředitelka plavecké školičky AquaBella v Poděbradech a prozrazuje, že ve vaničce můžeme provádět řadu poloh, které jsou pro miminko prospěšné. „Vaničku zpravidla začínáme v odpočinkové poloze „v klubíčku“, to může být čelní či boční. Postupným pohupováním se dostáváme s miminkem do vodorovné polohy. Důležité je mít zanořená ouška děťátka, držet jej zpočátku pod hlavičkou i zadečkem. Ve splývavé poloze na zádech můžeme vyzkoušet i „osmičky“ a u starších dětí, zhruba od ukončeného třetího měsíce věku, můžeme přejít i na polohu na bříšku“. Součástí vaniček je abeceda potápění, kdy miminko seznamujeme se signálem, který využíváme při potápění. „Maminky navíc velmi často oceňují, že se jim někdo věnuje. To v podstatě znamená, že každá lekce je vždy přizpůsobena právě miminku a jeho náladě. Instruktorka ví, kdy je důležité vaničku ukončit, nebo si ji prodloužit a užít si tak ve vodě více zábavy“, uzavírá MUDr. Pavla Loudová.

Proč jsou vaničky pro miminka prospěšné?

Už samotná voda dokáže odhalit lehké odchylky od správného psychomotorického vývoje, které jsou takto brzy při odhalení snadno napravitelné a instruktorky dokážou mamince pomoci s prací na jejich vylepšení. Do plavecké školy je ale potřeba počítat i s odpovídajícím vybavením. Ještě před začátkem letních prázdnin byly na trh uvedeny nové jednorázové plenkové kalhotky Pampers Splashers na plavání. Maminky, které tyto plenky již vyzkoušely vyzdvihují perfektní ochranu miminka ve vodě. Miminku pohodlně padnou kolem nožiček, nenasáknou a pomohou spolehlivě zadržet všechny nečistoty. Na rozdíl od jiných jednorázových plenek na plavání miminku díky pružnému pasu po celém svém obvodu sedí jako skutečné plavky a snadno se oblékají i svlékají, dokonce i za mokra.