Fotky z dovolené jako od profíka. Klidně i z mobilu

Chytré telefony pomalu vytlačily z trhu klasické automobilové navigace. A podobný osud pravděpodobně čeká i klasické fotoaparáty. Nové modely totiž dokážou pořídit podobně kvalitní snímky jako tyto přístroje. V některých ohledech dokonce dokážou smartphony klasické foťáky klidně i předčit.

Fotoaparáty chytrých telefonů dnes již většinou nabízejí totožný počet megapixelů jako kompakty. Některé modely mají dokonce rozlišení ještě výrazně vyšší.

Kouzla s pozadím. Nechybí ani zoom

Výrobci u nejnovějších smartphonů vyzráli také na absenci optického zoomu, tedy na možnost přiblížení snímaného objektu. Dříve to totiž většina mobilů nedokázala, nově to však zvládnou poměrně snadno. Výrobci totiž na ně instalují dva objektivy, jeden pro focení na blízko, druhý pro přiblížení vzdálenějších objektů zájmu.

Některé smartphony dokážou zase doslova kouzlit s hloubkou ostrosti, díky dvěma objektivům zvládnou krásně rozmazat pozadí, což byla doposud přednost především digitálních zrcadlovek. Podobně kouzlit je ale nyní možné klidně i s chytrými telefony.

Velkou předností smartphonů jsou ale dotykové displeje, vhod přijdou především při ostření. Zatímco většina kompaktů má pevně dané ostřicí body, ostřit na některých přístrojích můžete kdekoliv na ploše dotykového displeje.

Panoramata a poutavé efekty

K dispozici je i řada pokročilých funkcí. Stejně jako kompakty už i telefony v dnešní době dokážou na snímku automaticky zachytit úsměv. Problém jim nedělá ani práce s obrazovými filtry a efekty. Jejich pomocí je možné imitovat kolorovací procesy ze 70. let nebo vytvořit medailonek.

Celkem obstojně je možné vytvářet na smartphonech i panoramata. Po prvním snímku stačí s telefonem posouvat vybraným vodorovným směrem. Fotoaparát automaticky vyfotí zbývající momentky. Jako pomůcku má uživatel na displeji vodováhu, která zaručuje, že panorama bude bez sklonu.

Nastavení většiny telefonů ukrývá možnosti také pro zkušenější uživatele. Pracovat je například možné s hloubkou ostrosti, která zaostří vybraný objekt a zbytek scény rozmaže. Stejně tak je možné nastavit i expozici, sytost a kontrast.

Většina smartphonů samozřejmě dokáže natáčet i videa, a to i ve vysokém rozlišení. Jediné, na co je nutné si dávat pozor, je kapacita paměti – čím kvalitnější rozlišení, tím větší bude náročnost na úložný prostor.

Širokou nabídku chytrých telefonů se špičkovými fotoaparáty naleznete na CZC.cz.