Business look: jak chodí oblečeni úspěšní manažeři

S kariérním růstem rostou i nároky na vzhled každého z nás. To, co je mnohdy tolerováno na nižších pozicích, je na manažerských postech již naprosto nepřípustné. Jak sami vrcholoví manažeři často tvrdí, správný výběr šatníku je základ. Jaký je tedy správný dress code a v čem můžete potkat ty nejúspěšnější?

Business formal x business casual

Pod názvem business formal se skrývá vyšší úroveň oblečení pro business. Má vzbuzovat nejvyšší míru respektu a důvěryhodnosti, proto je velmi oblíbená u právníků, finančníků nebo diplomatů. U mužů je to proto klasický černý, tmavě modrý nebo tmavě šedý oblek s jemnými a decentními doplňky. U žen jsou to šaty (v délce ke kolenům) nebo kostým, uzavřené lodičky a samozřejmě punčochy.

V případě business casual se lze více odvázat. Formálnost jde stranou, není nutná kravata ani přílišná upjatost. Na pracovní schůzku, večírek nebo oběd postačí dlouhé kalhoty a košile s dlouhým rukávem. U žen jsou dovolena i odhalená ramena.

Kvalitní materiály jsou základ

Stokrát omílané ale stále pravda. Vyplatí se vsadit na kvalitní a přírodní materiály. Pomačkaná sukně nebo oblek vám na důležité pracovní schůzce sebedůvěru nepřidá. Zejména teď v létě, v horkých dnech, jsou přírodní materiály díky své prodyšnosti nutností. Látka se nevytahá, barvy i po vyprání nebo návštěvě čistírny nevyblednou.  Oblek nebo šaty z kvalitních materiálů vám tak vydrží v šatníku po mnoho sezón.

Barvy

Je dobré se držet neutrálních barev, jako jsou šedá, černá, hnědá nebo bílá. V rámci nich lze velice snadno kombinovat pomocí doplňků. Tyto barvy navíc působí reprezentativně, elegantně a čistě. Pokud chcete více zaexperimentovat, tak pouze v případě business casual. Dámské šaty ve výrazných barvách nebo s decentními vzory jsou naopak vítány. Volte pouze jemné doplňky, které outfit nepřebijí. I v tomto případě znamená, že „méně je více“.

Ženy, nebojte se a vsaďte na kalhoty

Kalhotový kostým nebo perfektně střižené kalhoty se v ženském business šatníku objevují stále častěji. Pokud máte štíhlou  nebo chlapeckou postavu, můžete si je dovolit prakticky s čímkoli. Opět sahejte raději po tlumených barvách. Variovat pak můžete obuv. Na podpatku či kvalitní polobotky.