Formální styl lze úspěšně nahradit příjemnějším smart casual

Úspěšný profesní život a každodenní výběr oblečení jdou ruku v ruce, protože je to i vkus, který utváří celkový dojem osobnosti. Jak většina vrcholových manažerů i otřelých podnikatelů ví, šatník hovoří němou, ovšem výmluvnou řečí. Netřeba být módní ikonou, postačí vědět, kam si co obléknout a jak zvládat základy dress code, které nemají za úkol sešněrovávat, nýbrž dát prostor kreativitě. Smart casual – tzv. nedbalá elegance – je praktickým řešením, které má své náležitosti i zapovězené prvky.

Co je to smart casual?

Na rozdíl od formálního stylu oblékání se jedná o uvolněný, ve své podstatě ležérní styl. Jak už sám název smart casual napovídá, umožňuje propojení dvou zdánlivě protikladných stylů. Cílem je totiž jednak budit elegantní dojem a zároveň se přitom vždy cítit pohodlně. Tento způsob oblékání umožňuje účastnit se jak pracovních setkání, tak společenských událostí bez nutného omezení, jako je tomu u formálních stylů, které vyžadují přísnější pravidla.

Praktický návod, jak na vhodný smart casual

Vrchní část

Zatímco ženy mají více možností, například blůzy, halenky, trika, saka, pánové mají výběr o něco omezenější. Jako vrchní část oblečení se hodí košile a blejzry z kvalitních materiálů, vyplatí se určitě vždy vyvarovat mikinám a nechat stranou i formální, dokonale hladké sako. Výhodou je, že i kravata může zůstat doma, vhodnou alternativu jak pro muže, tak pro ženy představuje rolák, nebo jednobarevné polo triko - tedy triko s límečkem.

Kalhoty

Dámy volí jednoduché šaty, pouzdrové sukně a ohledně kalhot pro ně platí obdobná pravidla jako u mužů, kteří jako spodní část oděvu nosí ležérní kalhoty, tzv. chinos, ale i šortky v délce mírně nad kolena a (raději) tmavší džíny, ovšem vždy jednoduché a dobře padnoucí, nesmí být vytahané a příliš volné. Určitě nedoporučujeme kalhoty v bílé barvě.

Boty

Předpoklady smart casual ohledně bot u dam splňují lodičky, nazouvací i boty na podpatku, u pánů jsou to polobotky, boat shoes, mokasíny nebo oxfordky, kterými se ale velmi často inspirují i ženy. Pozor na tenisky a u dam na sandálky, sladit zbytek outfitu je potom poměrně náročné.

Barvy

Sázka na jistotu ohledně barev je vždy námořnická modř, různé odstíny béžové, khaki, šedá a samozřejmě černá.

Doplňky

Mezi zajímavé prvky, které dodají tzv. pověstný šmrnc, patří mírně ohrnuté nohavice, mosazné knoflíky u blejzrů, jednobarevné elegantní hodinky, kožené pásky nebo kapesníčky do klopy sak.

Vždy se vyplatí řídit heslem, že pokud si při výběru nejste jistí, je lepší zvolit formálnější variantu.