Dress code: Oblečení a doprovod častokrát svědčí němým, ale významným jazykem

O tom, jestli šaty dělají člověka, by se možná dalo polemizovat. Co je ale naprosto jisté, je fakt, že na tom, jaký dojem vzbuzujeme v ostatních, se oblečení podílí z velké části. A hlavně nesmíme zapomínat na to, že vhodné oblékaní je formou dobrých způsobů. Jak se obléct na obchodní schůzku nebo třeba na slavnostní večer, se dozvíte v následujícím článku.

Black Tie

Je nejslavnostnější večerní oblečení, ve kterém se ve společnosti můžeme objevit až po 19. hodině. Tento dress code je závazný zejména na galavečerech, státních banketech, premiérách a plesech. Muž má v tomto případě na výběr z černého nebo sytě modrého smokingu, který je doplněn černým motýlkem a bílou košilí se skrytým zapínáním a dvojitými manžetami. Kalhoty pak musí být v každém případě černé. Žena volí velkou večerní róbu jakékoli barvy.


Black Tie


Creative Black Tie

Jestli si potrpíte na to být originální, tak tu možnost určitě máte. Smoking sice zůstává černý, ale na rozdíl od Black Tie si muž může pohrát s barvami doplňků. Nebojte se změnit například barvu lampasu nebo použít oblíbenou barvu kapesníčku v klopě. Creative Black Tie je oblíben zejména partnery, jelikož mají možnost se sladit navzájem. Ženy proto volí krátké nebo dlouhé šaty doplněné zajímavým psaníčkem a originálními šperky.


Creative Black Tie


Black Tie Optional

Jestli se nechcete dopustit faux pas, tak není vhodné, abyste byli oblečeni lépe, či hůře než hostitel. K méně formálním příležitostem tedy muž volí volný společenský oděv, u kterého není předepsána barva. Pokud ale i přesto zvolíte černý oblek, tak k němu zvolte spíše barevnou košili a kravatu, která ovšem není nutností. Pro ženy jsou pak nejvhodnější krátké šaty nebo kostým (i kalhotový), lodičky a punčochy.


Black Tie Optional


Business Formal

Tento dress code vzbuzuje nejvyšší míru respektu a důvěryhodnosti. Měl by být nedílnou součástí šatníku každého právníka, finančníka, obchodníka nebo diplomata. Muž volí klasický černý, šedý nebo tmavě modrý oblek pouze velmi kvalitního zpracování. Klasickým business oblečením pro ženy je kostým různého střihu a barvy doplněný uzavřenými lodičkami a kabelkou podobné pánské kožené brašně. Vhodné jsou i přiměřeně dlouhé sukně. Důležité je neodhalovat ramena.


Business Formal


Business Casual

Pokud chcete svůj outfit zbavit formálnosti, ale přesto zůstat slušně oblečení, tak je tento dress code pro vás. Tento uvolněnější styl volíme do kanceláře, na pracovní schůzky nebo i do malého divadla, na večírek nebo do restaurace. Muž může v těchto případech odložit sako i kravatu, dlouhé kalhoty a košili s dlouhým rukávem ale volíme nadále. Barvám košile a vzorkování se nekladou žádné meze, přičemž se připouští i pulovr nebo vesta. U žen platí podobná pravidla jako u Business Formal s tím rozdílem, že je povoleno poodhalit ramena.


Business Casual


Smart Casual

Tento typ oblékání je kapitola sama o sobě. Odvozen je od francouzského stylu „chic“, tedy elegantní, vkusný, módní, osobitý a kreativní. Jedná se o neformální módní styl se širokým repertoárem. Pánové mají na výběr z různě barevných sak, košilí, blejzrů s knoflíky, šátků, svetrů, plátěných kalhot a džínsů. Velmi osobité mohou být béžové nebo světle hnědé mokasíny bez ponožek. U žen jsou pak namístě krátké barevné šaty, áčkové sukně, minisukně nebo kalhoty culottes zkombinované s halenkou.


Smart Casual


Casual

Řadí se sem neformální oblečení na běžné denní nošení. Muži i ženy mají na výběr z triček, džínsů, šortek v kombinaci s vycházkovými botami. Jediné, čemu je dobré se vyvarovat, jsou plážové boty i vysoké podpatky, které ženy nahrazují spíše teniskami, balerínami nebo sandály.


Casual