Dress code aneb proč se vyplatí obléct se vždy správně

Na každé pozvánce na společenskou akci by mimo jiné neměla chybět informace, co si na dané setkání obléknout. Dress code by se měl vždy respektovat a měl by být pro hosty závazný. Pomáhá lépe splynout s okolím a cítit se dobře. Ovšem ne každý na to dbá, a tak se mnohdy stane, že host je oblečený lépe, nebo hůře než hostitel, a faux pas je na světě. Proč je vhodné dodržovat dress code?

Základy etikety a slušného chování

Stejně jako je třeba vědět, jak se chovat při stolování či jak správně podat ruku, je vhodné znát i základní pravidla odívání. Dress code je nedílnou součástí společenského života. Pravidla takzvaného oděvního kodexu tu jsou již odedávna a byla vytvořena proto, aby lidem pomohla se vhodně obléknout na různé typy formálních událostí, jako jsou například pracovní schůzka, svatba, promoce či návštěva divadla. Každá tato příležitost vyžaduje něco jiného a ne vždy je lehké se trefit a vybrat ten správný typ oděvu. Pamatujte, že nevhodným oblečením můžete urazit nejen hostitele, ale také další hosty, kteří se společenské události účastní. Rozhodně se tak vyplatí neponechat nic náhodě.

Není to jen módní záležitost

Málokteré téma vyvolá tolik protichůdných názorů jako kodex oblékání. Je to vlastně soubor pravidel, který jasně určuje, jaké oblečení je přípustné a jaké ne. Ovšem tato pravidla se mohou lišit v závislosti na různých zemích a kulturách. Způsob, jakým si člověk vybírá oblečení, je velmi důležitý. Oblečení o svém nositeli může naznačit, kolik peněz má či jaké náboženství vyznává. Dress code lze obecně rozdělit na dva typy – společenský a pracovní.

Pracovní dress code

Znát dress code firmy se vyplatí už před pracovním pohovorem. I zde totiž platí pravidlo, že šaty dělají člověka. Na pohovor by se mělo chodit ve slušném oblečení, které odpovídá chodu firmy. Nevhodně zvolený outfit dokáže zkazit první dojem. Pracovní oděv určuje zaměstnavatel, který má právo stanovit požadavky k výkonu práce. Tato pravidla by měly obsahovat směrnice práce, jejichž nedodržení pak může být i důvodem k výpovědi. Firemní dress code má ale své opodstatnění, především pak v takových oborech, jako jsou finančnictví či advokacie. Právě zde se sluší, aby zaměstnanec reprezentoval firmu nejen svým chováním a znalostmi, ale také svým vzhledem.

Společenský dress code

Účast na společenských událostech mnohdy vyžaduje přesně daný styl oblékání. Podobu požadovaného stylingu udávají mezinárodní hesla onoho kodexu oblékání informující o charakteru akce. Jejich znalost by měla patřit k základnímu vzdělání, patří totiž k etiketě neboli souhrnu společenských zvyklostí a norem chování.

Nejčastější typy dress code:

Black Tie: vhodný na vysoce formální společenské akce. Muži volí černý smoking s bílou košilí a černým motýlkem, ženy dlouhou večerní toaletu. V tomto slavnostním oblečení se ve společnosti můžeme objevit až po 19. hodině.

Creative Black Tie: muži opět volí černý smoking, mají větší volnost v doplňcích – například kapesníček v klopě. Ženy se mohou barevně sladit s partnerem a dlouhé nebo krátké šaty ozvláštnit zajímavým šperkem či zdobným psaníčkem.

Black suit: základem pánského oblečení je černý nebo tmavě modrý oblek s černými koženými polobotkami. Oblek lze doplnit kravatou či motýlkem v nejrůznějších barvách. Ženy mohou sáhnout po krátkých šatech v jakékoli barvě.

Business formal: tento dress code by měl vzbuzovat nejvyšší míru respektu a důvěryhodnosti. Nejčastěji jej nosí právníci či diplomaté. Pánové nosí černý, tmavě modrý nebo tmavě šedý oblek, ženy zas uzavřené lodičky, sukně s přiměřenou délkou, zakrytá ramena a tělové silonky. Vhodný je i dámský kalhotový kostým.

Casual: neformální styl, který se obléká na běžné denní nošení. Muži mají téměř volný výběr – trička, džíny, šortky a vycházkové boty. Ženy by se měly vyvarovat třásní a děr, mohou nosit boty s volnou špičkou, sandálky či baleríny.