4 tipy, jak pečovat o zuby a dásně v těhotenství

Těhotenství představuje velkou zátěž pro celý ženský organismus. Kromě přibírání kilogramů a zvětšujícímu se tělu všemi směry, ženy nejčastěji zmiňují vypadávání vlasů a také zhoršení kvality zubů a dásní. Aby také ne, když spotřeba vápníku díky dítěti raketově vzroste. Jak se tedy správně starat o ústní hygienu v těhotenství?

1. Zdravé zuby mají vliv na celý organismus

I dnes, v 21. století, stále mnoho lidí podceňuje hygienu dutiny ústní. Neuvědomují si však, že díky zanedbání a špatné péči o své zuby a dásně ohrožujeme často své zdraví. Zdraví celého organismu a ústní dutiny spolu opravdu souvisí. Infekce, která se objeví v ústech, se snadno dostane na vaše zuby i dásně. Následná léčba zubů a dásní je nejen velice zdlouhavá, ale připravte se, že v dnešní době i velice nákladná.

2.     Za změny v těhotenství mohou hormony, jak jinak

Kvůli hormonálním změnám během těhotenství dochází k narušení přirozené rovnováhy mezi bakteriemi v ústech. Dásně otékají, jsou citlivé a může vzniknout nepříjemný zánět. Ten se projevuje zejména krvácením dásní. Pokud je neléčený, zaděláváte si na periodontitidu, od které je jen krůček k vypadnutí zubu. Přitom stačí tak málo.

Po zvracení nebo jiných projevech nevolnosti si vypláchněte ústa ústní vodou. Zuby si v ten moment raději nečistěte, mohlo by dojít k porušení zubní skloviny.

Zařaďte do jídelníčku dostatek bílkovin, vitaminů a také vápníku z mléčných výrobků. Naopak, vyhýbejte se příliš sladkým nebo kyselým nápojům.

3.     Dbejte na prevenci

Ústní hygiena nespočívá jen v rychlém vyčištění zubů ráno a před spaním. Věnujte také dostatečnou pozornost dásním a jejich změnám. Při čištění zubů dbejte na důkladné odstranění zubního plaku. Pomoct by vám měly také speciální zubní pasty na ochranu dásní. Vyzkoušejte třeba zubní pastu Zendium, která udržuje ústní mikroflóru v rovnováze. Přirozeně ochraňuje dásně a bojuje proti škodlivým bakteriím, jež problémy s dásněmi způsobují.

4.     Používejte zubní pomůcky

Nezapomínejte také na zubní nit nebo mezizubní kartáčky, které vám doporučí dentální hygienista. Na závěr si vypláchněte ústní vodou. Ta by vás měla zbavit posledních možných bakterií. Pravidelné návštěvy zubaře by měly být samozřejmostí!