Zánět dásní nejvíc postihuje tyto skupiny lidí! Jste mezi nimi?

Kdo čelí vyššímu riziku vzniku zánětu dásní? Jsou to kupříkladu diabetici. Vysoká hladina cukru v krvi totiž usnadňuje množení škodlivých bakterií v ústech. Zánět dásní (gingivitida) pak vzniká nahromaděním těchto bakterií a zubního plaku na linii dásní. V ohrožení jsou nicméně nejen ti s cukrovkou…

Zánět dásní (odborně gingivitida) je nepříjemná infekce vyvolaná bakteriemi zubního plaku. Ten se projevuje zčervenáním a bolestivými otoky, protože do zanícených dásní pumpuje tělo obranné krvinky.

Zánět dásní se může vyvinout i v něco horšího

Pokud se gingivitida neřeší, může se vyvinout v mnohem závažnější periodontitidu, které se často říká parodontóza. Ta vzniká tehdy, když bakterie v zubním plaku způsobí infekci dásní. Dásně se odtáhnou od zubů a ty následně začnou vypadávat. To nezní moc dobře!

V ohrožení nejsou jen diabetici

Kromě lidí s cukrovkou jsou rizikovou skupinou i těhotné ženy kvůli probíhajícím hormonálním změnám v těle. Během těhotenství může také dojít k narušení přirozené rovnováhy mezi bakteriemi v ústech, a zánět dásní je náhle na světě. Kuřáci jsou pak příběhem sami o sobě. U nich se gingivitida rozvine až několikanásobně častěji „díky“ nikotinu, který zužuje cévy, což může vést k nižšímu prokrvení dásní.

Jak poznám, že trpím zánětem dásní?

Nejvíce nám napoví zarudlé, oteklé a krvácející dásně při čištění zubů. Dalším vodítkem je přetrvávající špatný dech i po důkladném vyčištění ústní dutiny. V neposlední řadě to jsou pak mezery vznikající mezi zuby. V těchto případech určitě není od cesty se poradit se svým zubním lékařem a problém řešit včas, než bude úplně pozdě. Tedy pokud nejste příznivci bezzubých úsměvů!

Jak můžu svým dásním pomoci?

Nejdůležitější je bezesporu dodržování pravidelné ústní hygieny. Spolehnout se můžete například na zubní pasty Zendium. Ty totiž podporují růst prospěšných bakterií, které přirozeně ochraňují prostředí ústní dutiny a bojují proti škodlivým bakteriím, jež způsobují problémy s dásněmi. Zuby čistěte dvakrát denně šetrným způsobem podél linie dásní. Profesionální ústní hygienu v ordinaci zubního lékaře nebo u dentální hygienistky je pak vhodné podstoupit každých 6 měsíců.

Zajímavost na konec

Víte o tom, že byly pro americké kosmonauty v roce 1987 vyrobeny první jedlé pasty? V současnosti jsou stále dostupné, a to především pro děti. Samozřejmě by se ale neměly konzumovat ve velkém!