Fascinující příběhy slavných Rakušanů

V zimě brázdění zasněžených alpských svahů, v létě průzračná jezera nebo stovky kilometrů cyklostezek. Rakousko ovšem nezaujme jen malebnou přírodou, ale také nezaměnitelnými osobnostmi, které z malebné země pocházejí. Vypátrali jsme pro vás zajímavosti ze života čtyř slavných Rakušanů.

Marcel Hirscher a srážka s dronem během Světového poháru

Je rodák ze Salcburska a momentálně největší hvězda v Alpském lyžování. V rodném Rakousku je neuvěřitelně populární  a na svém kontě má nespočet vítězství ve Světovém poháru. Z poslední olympiády v Pchjongčchangu si přivezl dokonce dvě zlaté medaile. Vůbec to tak ale nemuselo být. V roce 2015 stačilo málo, aby ho srazil dron, který snímal závod Světového poháru v Itálii.

„Teprve když jsem viděl video ze závodu, došlo mi, jak blízko jsem střetu byl. Skoro mě udeřil do zadní části lyží. Nejdříve jsem nevěděl, co se stalo, protože jsem se soustředil na závod a na další bránu. Teprve když jsem se dostal do cíle, dozvěděl jsem se, jaké jsem měl štěstí. Kdyby mi totiž na hlavu spadl z výšky 10 metrů dron vážící 15 nebo 20 kilogramů, mělo by to pro mě fatální následky," řekl po závodě samotný Hirscher.


Marcel Hirscher


Výjimečný Falco - život plný dramatických zvratů

Kontroverzní zpěvák Falco, vlastním jménem Hans Hölzel, se narodil 19. února 1957 ve Vídni a jako jediný z trojčat přežil porod. Své první piano dostal už ve čtyřech letech a o rok později už uměl zahrát více jak 30 skladeb. Jednou z prvních písniček, díky které se Falco dostal do podvědomí hudebních nadšenců, se jmenovala That Scene (Ganz Wien). Tato píseň detailně popisovala vídeňskou drogovou scénu a tak se stala prvním Falcovým výtvorem, který se nesměl hrát v radiích. Teprve se singlem Der Kommissar zaznameal Faco celosvětový úspěch – prodalo se ho na sedm milionů kusů. Další píseň, která si zasloužila zákaz vysílání, byla píseň Jeanny, která upozorňovala na sexuální vraždu mladé dívky.

Jeho jedinou manželkou se v roce 1988 stala Isabella Vitkovic. Ovšem sňatek vydržel pouze deset měsíců. Po jejich rozvodu se navíc Falco dozvěděl, že dcera Katharina Bianca, o kterou se staral, není jeho. Letos v únoru to bylo již dvacet let, co zpěvák tragicky zahynul při tragické autonehodě v Dominikánské republice. Falcův džíp se 6. února 1998 střetl s autobusem nedaleko města Puerto Plata. Zpěvák 13 dní před svými 41. narozeninami podlehl v nemocnici těžkým zraněním hlavy.


Falco


Thomas alias Conchita: Zpěvák v ženských šatech s hlasem jako zvon:

Dlouhé vlasy, make-up, vysoké podpatky a černé dokonale upravené vousy - to je Conchita, vousatá zpěvačka a alter ego umělce Thomase Neuwirtha. V roce 2014 reprezentovala Rakousko v populární pěvecké soutěži Eurovision v Kodani. Hudební klání vyhrála, a tak na sebe strhla pozornost všech médií. Extravagantní a kontroverzní Conchita byla ještě ten samý rok oficiálně pozvaná před Evropský parlament, kde promluvila o diskriminaci vztahů dvou lidí stejného pohlaví: „Právo milovat toho, koho chcete, je přece tak lidské. Každý chce žít ve svobodě, v míru a bez strachu. Já nevím, proč to lidé stále popírají.“

Málokdo ví, že Thomas se narodil v rakouském Gmundenu a jeho otec je divadelní režisér. V únoru 2017 Thomas uvedl, že s rolí Conchity končí, neboť prý dosáhl všeho, čeho dosáhnout chtěl. Nedávno na svém Facebooku přiznal, že je už několik let HIV pozitivní a předběhl tak svého ex přítele, který se chystal tuto informaci vypustit na veřejnost.


Conchita


Lovec Židů Christoph Waltz má za syna rabína

Prorazit v Hollywoodu po padesátce? Vídeňskému rodákovi Christophu Waltzovi se to podařilo. Mezinárodní věhlas mu zajistila role lovce Židů Hanse Landy, do níž ho v černé komedii Hanebný pancharti obsadil režisér Quentin Tarantino. S hereckým výkonem byla zjevně spokojena i americká Akademie filmového umění a věd – ztvárnění nacistického pohlavára ocenila Oscarem.

I když si řada lidí v souvislosti s Waltzem na první dobrou vybaví právě krutého nacistického důstojníka Landu, v soukromí má přitom herec k antisemitismu opravdu daleko. Výmluvným důkazem je skutečnost, že jeho syn Leon, kterého má Waltz z prvního manželství, působí v Izraeli jako rabín.


Christoph Waltz